Peru – průvodce
Chystáte se do Peru sami, s námi nebo s jinou cestovní kanceláří? Připravili jsme pro vás on-line průvodce po Peru.
Peru – rozmanitá země
Peru se geograficky rozděluje na tři hlavní části:
- pobřeží (na jihu poušť Atacama)
- Andy s nejvyšším vrcholem Huascarán (6768 m n. m.)
- rozlehlý amazonský prales, ve kterém dosud žijí nekontaktované indiánské kmeny.
O rozmanitosti Peru svědčí i to, že v Peru se hovoří více než 50 jazyky.
Nejznámějšími místy v Peru jsou incké město Machu Picchu (čti “maču pikču”), jezero Titicaca, město Cuzco, Posvátné údolí Inků, Duhová hora (Rainbow mountain) nebo tajemné obrazce na planině Nazca.
Peru ovšem nabízí mnohem více. Věděli jste například, že jen pár desítek kilometrů od Machu Picchu leží jeho ještě mnohem větší bratr – incké město Choquequirao? Víte, že jen několik hodin cesty autem na sever od Limy najdete nejstarší město v Jižní i Severní Americe?
Hledali byste v Peru nejvyšší písečnou dunu na světě nebo dva nejhlubší kaňony světa?
Základní údaje
Oficiální název: Peruánská republika
Kde leží Peru? V Jižní Americe – mezi rovníkem a 18° jižní šířky na břehu Tichého oceánu.
Počet obyvatel: 33 milionů (2020)
Hlavní město Peru: Lima (9.7 milionů obyvatel, tedy téměř třetina všech obyvatel)
Rozloha Peru: 1 285 220 km² (po Brazílii a Argentině 3. největší v Jižní Americe, téměř 4x větší než Německo)
Měna: peruánský sol (PEN) – v překladu “slunce”, 1 sol koupíte přibližně za 7 Kč.
Mezinárodní telefonní předvolba: +51 a následuje devítimístné mobilní číslo začínající devítkou nebo pevná linka (kód oblasti – Cuzco například 84) a šesti až sedmi místné číslo
Prezident: Pedro Castillo (představitel levice, ve vypjatých volbách v roce 2021 zvítězil rozdílem 0.26% nad dcerou bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho, který je ve vězení za porušování lidských práv)
Úřední jazyky: španělština (83 % jako první jazyk, ale mimo nejstarší obyvatele nejodlehlejších částí země se jí téměř všichni domluví), kečuánština (14 %) a ajmarština (2 %)
Domluvím se v Peru anglicky? Většina lidí (platí i o mladých) se anglicky nedomluví. V turistických oblastech se v případě potřeby vždy podaří sehnat nějakého člověka (průvodce, někdy i recepční), který anglicky hovoří.
Založení Peru: 28. července 1821 (28.7.2021 Peru slavilo 200 let!)
Peruánská nej:
Nejvyšší hora: Huascarán (6768 m n. m., 4. nejvyšší hora Jižní Ameriky a díky nepravidelnému tvaru Země je její vrchol společně s ekvádorským Chimborazem také nejvzdálenějším bodem od zemského středu)
Největší řeka: Amazonka (pramení v Peru nedaleko údolí Colca, do Atlantiku se vlívá o 6400 kilometrů dále), největší řeka na světě
Největší jezero: jezero Titicaca (8372 km2, nadmořská výška 3812 m n. m.!), leží na hranicích Peru a Bolívie
Nejvýše položené obydlené místo: Rinconada (5100 m n.m.), poblíž zlatého dolu, nejvýše trvale obydlené město na celém světě
Počet druhů brambor: přes 4000 – právě z And brambory pochází
Sousední země:
Ekvádor – na severu Peru “svírá” Ekvádor, společná pozemní hranice má délku 1420 kilometrů. Na ní až do roku 1998 tři drobné ozbrojené konflikty. Mají také společnou námořní hranici.
Kolumbie – pozemní hranice v málo obydlených částech Amazonie o délce 1800 kilometrů. V oblasti je čilý ruch narkotrafikantů.
Brazílie – amazonská hranice v délce 3000 kilometrů.
Bolívie – 1070 kilometrů hranice od Amazonie po Altiplano.
Chile – 170 kilometrů pozemní hranice a sporná námořní hranice.
Zásuvky: Téměř všechny zásuvky v Peru fungují bez redukce, elektřina v síti je 220 voltů/60 Hz.
Velvyslanectví ČR v Peru: sídlí ve čtvrti San Isidro v Limě – více informací přímo na stránkách velvyslanectví.
Vlajka Peru: dva červené pruhy (symbolizují krveprolití) a bílý pruh uprostřed (symbolizuje mír a spravedlnost)
TIP! O čem se (ne)bavit v Peru
Nezmiňujte, že se Peru při konfliktech s Ekvádorem dosti územně “obohatilo”.
Zmiňujte s respektem nebo vůbec, že Peru při válce s Chile přišlo o část svého jižního území.
Nikdy ani z legrace nikoho nezkoušejte přesvědčit o tom, že “pisco” je z Chile.
Podle toho s kým se bavíte můžete říct, že jste z Evropy (znají většinou i na venkově), z “Checoslovakia” (už zaslechla řada lidí ve městech), z “republica checa” (znají občas vzdělanci).
Naučte se alespoň základní španělské fráze – místní to ocení! Pokud se naučíte nějaké věty kečuánsky, jste “jejich”.
Naše poznávací zájezdy a cesty na míru do Peru
Do Peru jezdíme téměř 20x ročně. Vypisujeme zájezdy, na které se může přihlásit každý i cesty na míru pro skupinky od 4 os., které rádi doplníme dalšími zájemci. Cesty jsou vhodné i pro jednotlivce, kteří u nás neplatí žádný příplatek a budou sdílet pokoj s dalším spolucestujícím stejného pohlaví.
Peru to nejlepší za 11 dní (komfortně)
Zkrácená a komfortnější verze vašeho nejoblíbenějšího zájezdu do Peru určená pro každého.
+ letenky 21 000 – 37 000 Kč
Cestování do Peru – letenky a víza
Víza a formality při vstupu do Peru
Občané ČR (i Slovenska) cestující do Peru za účelem turistiky nepotřebují vízum. Stačí mít cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po předpokládaném termínu odletu z Peru.
Při vstupu do země rozhodne např. na základě data zpáteční letenky o délce povoleného pobytu imigrační úředník. Maximální doba pobytu pro občany České republiky je 90 dní v období posledních 180 dní. Při překročení maximální doby pobytu zaplatíte při odletu pokutu 1.50 USD za každý den navíc. Prodloužení pobytu může být složitější proces. Dříve často praktikovaný výjezd za hranice a návrat zpět pro “získání” dalších 90 dní pobytu už nemusí fungovat.
Lety do Limy z Prahy
Do Peru nejsou z České republiky žádné přímé lety, je třeba využít přestupu na některém z evropských letišť. Do Limy létají přímé lety z Madridu, Barcelony, Paříže, Amsterdamu a Londýna. Let z Evropy do Peru trvá přibližně 12 hodin.
Další možností, využívané především kvůli nižší ceně, bývá přestup v USA nebo výjimečně i v Kanadě.
Hlavní společnosti, které létají mezi Evropou a Peru jsou: Iberia, KLM – AirFrance, LATAM, Air Europa a British Airways. Pro přestup v Severní Americe je možné využít služeb Air Canada, Delta, United nebo American Airlines.
Cena letenek do Peru
Cena letenek do Peru se při odletu z Prahy pohybuje od 20.000 do 26.000 Kč.
Pokud jsou letenky dražší, vyplatí se počkat s jejich nákupem pár týdnů, dokud se neobjeví nějaká nabídka.
V hlavní sezóně (červenec a srpen a okolí Vánoc) bývá cena letenek vyšší. Lety bývaly v minulých letech vyprodané a cena rozumných letů se šplhala až ke 40.000 Kč. Na vytížená data se vyplatí letenku kupovat s velkým předstihem.
Situace se může po pandemii koronaviru změnit.
Při odletu z letišť v Německu nebo ve Vídni jsou ceny letenek obvykle o něco nižší.
Se štěstím lze mimo sezónu sehnat zpáteční letenku v přepočtu už od 12.000 Kč.
TIP! Víza do Peru na turistické cesty do 90 dnů nejsou potřeba. Pas musíte mít platný minimálně ještě 6 měsíců při opuštění Peru. Letenky na hlavní sezónu (červenec, srpen, Vánoce) pořizujte spíše s předstihem, v ostatním období, pokud jsou ceny vyšší, se vyplatí počkat.
Cestování po Peru
Letiště a letecké společnosti a ceny letenek v Peru
Jediným větším mezinárodním letištěm v Peru je letiště Jorge Chavez v Limě (LIM). Letiště ve skutečnosti leží ve městě Callao.
Cesta z letiště do centra Limy trvá taxíkem podle dopravní situace 30-60 minut a stojí v přepočtu přibližně 350 Kč – o ceně se smlouvá a liší se podle denní hodiny (stupně dopravy).
Alternativou jsou o něco levnější letištní autobusy.
Nejlevněji vyjde veřejná doprava. Jedna cesta v přepočtu maximálně na 13 Kč, ale může se časově protáhnout a není vhodné absolvovat ji zejména kvůli bezpečnosti s větším batohem.
TIP! Při zpáteční cestě na letiště si nechte velkou časovou rezervu (to platí především o ranní a odpolední špičce). Aby vám taxikář neřekl: “Tak se pomodlíme a snad nám Ježíš pomůže.” To v případě limské dopravní situace opravdu stačit nemusí.
ZAJÍMAVOST! Letiště v Limě je pojmenované po slavném peruánském letci Jorge Chavez Dartnellovi z přelomu 19 a 20 století, který tragicky zahynul v roce 1910 při prvním pokusu o přelet Alp.
Z letiště ve městě Cuzco (CUZ), které leží přímo ve městě, odlétají mezinárodní lety do Bolívie, Kolumbie a do Chile. V přípravě je výstavba velkého mezinárodního letiště na náhorní plošině nedaleko Cuzca ve směru k Machu Picchu.
Nejdůležitější vnitrostátní letiště v Peru jsou kromě Limy a Cuzca: Arequipa, Juliaca, Iquitos, Tumbes, Pucallpa.
Nejdůležitější letecké společnosti operující v Peru jsou: LATAM, Sky Airline, Viva Air a Avianca.
Na hlavních vysoce konkurenčních trasách: Lima – Cuzco a Lima – Arequipa ceny letenek začínají na 1000 Kč i níže. Běžná cena vnitrostátní letenky je kolem 2000 Kč a letenku lze až na výjimečné případy (prodloužené víkendy, svátky) koupit i krátce před odletem, aniž by se její cena zásadně zvýšila.
Letenky je možné koupit na stránkách leteckých společností (občas problém s platbami kartou), s příplatkem v kancelářích leteckých společností nebo zprostředkovatelů, ev. na různých letenkových serverech (např. letuska.cz, studentagency.cz)
TIP! Nenechávejte si vnitrostátní přelet v Peru na tentýž den jako datum návratu do Evropy (pokud ho nemáte součástí celkové letenky). Může se stát (a je to celkem běžné), že dojde k jeho zpoždění či úplnému zrušení především kvůli počasí.
Cestování autobusem po Peru
V Peru fungují desítky autobusových dopravců rozličné úrovně a cen. Cena mezi nejlevnějšími a nejdražšími spoji se může lišit až pětinásobně.
Výhodou cestování po silnici je cena a často také krásné výhledy z okýnka. Nevýhodou jsou především obrovské vzdálenosti. Například cesta z Limy do Cuzca trvá přes 20 hodin, z Limy do Arequipy 18 hodin. Výhodné mohou být noční přejezdy, např. z Nazca do Arequipy, z Cuzca do Puerto Maldonada, z Limy do Huarazu, kdy se v lepším autobuse pohodlně vyspíte a ušetříte si čas pro další poznávání Peru.
Levné autobusové společnosti mají většinou staré autobusy, řidiči nedodržují bezpečnostní přestávky ani jízdní řád. Daleko větší je i riziko nehody nebo poruchy, případně okradení nebo dokonce přepadení autobusu.
Luxusní spoje obsluhují nové autobusy, samozřejmostí je prostorné sedadlo nebo dokonce “postel”, klimatizace a výborný servis po cestě. Tyto autobusy jsou satelitně sledovány a autobusové společnosti se řídí bezpečnostními předpisy (mj. dva řidiči, kteří se střídají).
TIP! Pokud si chcete dopřát komfort a připlatit 20-50 procent, ve dvoupatrových autobusech volte lůžkové (cama) přízemí, ale ne poslední tři sedačky/lůžka, kde často hlučí klimatizace. Ve druhém patře pro vaši bezpečnost doporučujeme volit panoramatická sedadla vepředu (ale jen pokud máte silné nervy sledovat peruánské předjižděcí manévry). V jednodušších autobusech si sedejte co nejdál od wc, která postupně začnou smrdět, a dávejte velký pozor na své věci.
Mezi nejznámější dopravce patří: Cruz del sur, CIVA, Oltursa, Movil Bus, Perú Bus, Tepsa.
Jízdenky lze koupit online na stránkách společností. Při nákupu občas bývá problém s akceptací platební karty. Další možnost pořízení jízdenek je u okének společností na autobusových terminálech. Zde se dá zejména krátce před odjezdem usmlouvat zajímavá sleva. Obecně jsou jízdenky většinou k dispozici i na posledních chvíli, ale výjimkou jsou prodloužené víkendy, svátky, prázdniny a různé slavnosti.
ZAJÍMAVOST? Možná spíše RADA! Pokud vás obsluha vyzve k zatažení závěsů, poslechněte ji. Pravděpodobně budete projíždět kolem stávkujících, blokád apod. Není to příliš časté, ale občas stávkující nebo vandalové hází po autobusech kameny a potom právě pevně upnuté zatažené závěsy mají ochrannou roli přes zásahem kamenem.
Půjčení auta v Peru – výhody a nevýhody
Cestování pronajatým vozem v Peru je možné, ale přináší velké množství komplikací a starostí.
V Peru se téměř nedodržují dopravní předpisy a na silnicích je poměrně nebezpečno. Obecně platí právo silnějšího, kamiony i autobusy často předjíždí i v nepřehledných místech. I velmi klidný peruánský řidič by byl dokonce i v Česku považován za piráta silnic.
Velké vzdálenosti mezi jednotlivými oblastmi může být pohodlnější překonávat letadly, luxusními autobusy nebo s místním zkušeným řidičem (cestování taxi je překvapivě levná a na větší vzdálenosti se dají domluvit ještě lepší ceny).
Dalším problémem je bezpečnost, kdy není možné auto odstavit na nehlídaném parkovišti a odejít na procházku. To samé platí o parkování v noci, kdy je potřeba hledat hotely, které nabízejí parkování.
Mezi další složitosti při řízení pronajatého auta patří kvalita menších silnic, různé uzavírky (nelze spoléhat na google maps), stávky či blokády.
Pokud přesto patříte mezi ty, co mají rádi větší svobodu v pohybu, doporučujeme půjčit si auto v jedné oblasti (např. Posvátné údolí-Cuzco), procestovat její historické/přírodní památky, vrátit auto na stejném místě a dále pokračovat letecky/dálkovým autobusem.
TIP! Při cestování po Peru je vhodná kombinace dálkových autobusů, vnitrostátních letů, na menší vzdálenosti je vhodné využít relativně levná taxi, autobusy. Půjčení aut spíše nedoporučujeme. Existují také turistické poznávací autobusy, např. na trase Cuzco-Puno.
Peníze, ceny, bankomaty, směnárny
V Peru se platí peruánským solem, který stojí v přepočtu asi 6 Kč (leden 2021). Pozor při přijímání vyšších bankovek – mohou být falešné. Falšují se dokonce i pětisolové mince.
Ceny v Peru jsou obecně velmi nízké. Neplatí to pro život v bohatých čtvrtích, pro supermarkety nebo obchody s luxusním zbožím. Všude jinde jsou ceny nízké. Turistům, zejména těm, kteří nemluví španělsky, jsou často nabízeny jiné ceny než místním.
Nejjednodušší a nejbezpečnější cestou, jak přijít k peruánským solům, jsou bankomaty. Ty jsou všude, ale jen některé z nich fungují pro zahraniční karty, některé nemají dostatek hotovosti, jiné mají nízké limity výběru nebo vysoké poplatky za výběr. Zároveň se nedoporučuje kvůli bezpečnosti vybírat peníze všude – ideální je vybírat peníze přes den a např. v obchodní domech.
Směnárny jsou ve všech větších městech. Většinou jsou všechny nakoncentrované v jedné ulici blízko sebe. Více se vyplatí měnit dolary než eura. I tady je potřeba dávat si velký pozor na bezpečnost.
Peruánská sim karta a wi-fi
Při roamingových cenách českých operátorů se jednoznačně vyplatí pořídit si místní sim kartu. Její používání podléhá registraci na obchodním místě operátora. Pokrytí signálem na obydlených místech je relativně dobré, naopak mimo ně často žádný signál není, což platí i o hlavních silničních tazích.
Dobít kredit lze na řadě míst, včetně mnohých lékáren.
Ceny za používání dat jsou nízké a ještě mnohem nižší, pokud v komplikovaných nabídkách operátorů využijete různých bonusů za dobití kreditu.
V Peru působí čtyři operátoři: Movistar, Claro, Entel a Bitel. Pokud se budete delší dobu vyskytovat na jednom místě mimo města, je potřeba od místních zjistit, který z operátorů má v daném místě nejlepší signál.
Je v Peru bezpečno?
Kdo se umí pohybovat v jihoamerickém prostředí, shledá Peru poměrně bezpečným. Nebezpečné mohou být chudší čtvrti ve velkých městech, kde hrozí i násilné přepadení.
Krádeže jsou běžné v celé zemi, bohužel i na venkově. Při dodržování “jihoamerických pravidel” jim lze téměř ve sto procentech případů předejít.
TIP! “Jihoamerická bezpečnostní pravidla”: nechodit do chudších čtvrtí velkých měst, nechodit po setmění sám ve městě. Nenosit zbytečně drahé šperky, hodinky apod. V autobusech (především v těch levnějších) nedávat malé batůžky s cennostmi nahoru. Mít hotovost na více místech a ideálně ve skrytých ledvinkách, kapsičkách. Mít v záloze kopii pasu např. na e-mailu. Lepší je s sebou mít dvě platební karty, ale snížit si limity. Mít funkční pojištění dražších mobilů, fotoaparátů.
Počasí a podnebí v Peru
Peru je země plná rozmanitostí, nížin i hor, a proto se i počasí v rámci jednotlivých oblastí Peru značně liší.
Počasí na pobřeží
Na pobřeží může být velké teplo, dle ročního období i nad 30°C.
Hlavní město – Lima, které leží také na pobřeží, je více než polovinu roku od května do října zakryté v mlze. Teploty se zde v tomto období často drží kolem 20 i níže.
Počasí v horách
V peruánských horách závisí teploty především na nadmořské výšce. Od května do října je období sucha, kdy prší jen výjimečně. Noční teploty mohou v červenci a v srpnu i na turistických místech (jezero Titicaca, údolí Colca) klesat hluboko pod 0°C, přes den je podle nadmořské výšky 15-25°C.
Od ledna do dubna jsou noci výrazně teplejší (kolem 10 °C) a přes den bývá dle nadmořské výšky a oblačnosti od 12 do 20°C.
Období dešťů je opředeno řadou nepřesných informací. Ve skutečnosti běžný den většinou probíhá tak, že je ráno často slunečno, přes den se zatáhne a odpoledne občas prší. Vícedenní deště jsou spíše výjimečné, ale čas od času nastanou.
Na Machu Picchu je relativně teplé počasí a pršet může kdykoliv během celého roku.
Dále je třeba upozornit na extrémně silné sluníčko výše v horách – ochrana před ním je nezbytností.
Počasí v Amazonii
V Amazonii je po celý rok velké teplo a obrovská vlhkost. Teploty se většinou drží “jen” ke 30°C, ale pocitově je vedro daleko větší. Ani v noci teploty většinou neklesají pod 20°C.
Může pršet, a to i hodně vydatně, kdykoliv během roku.
Zažít pravý pralesní liják ovšem patří k poznání Amazonie.
Několikrát v roce se v peruánské Amazonii vyskytuje fenomén zvaný “fríaje”. Nad Amazonii se na několik dní nasune studený vzduch z Atlantiku: prší, teplota klesá i pod 15°C a lidé i zvířata v pralese mrznou.
Počasí v Peru často překvapí nevyzpytatelností, to platí dvojnásobně o letech, kdy je přítomný fenomén “El Niňo”, případně “La Niňa”. Někdy ani v období dešťů vůbec neprší, jindy přicházejí silné povodně. Občas může i uprostřed suchého období v horách sněžit.
TIP! Pokud chcete v Peru navštívit hlavní incké památky a andské oblasti, ale zároveň se vyhnout hlavní turistické sezoně, doporučujeme květen, červen, září a říjen. Pokud chcete zažít oslavy a karnevaly, jeďte v únoru. Jestli plánujete horské přechody a treky, volba by měla padnout na červenec a srpen.
O výhodách a nevýhodách cesty do Peru v jednotlivých období se více dozvíte zde: https://www.hedvabnastezka.cz/v-jakem-obdobi-jet-nejlepe-do-peru-opravdu-v-cervenci-nebo-v-srpnu/ A pokud stále váháte, jeďte kdykoli, nebudete litovat!
Očkování a léky
Při cestách do Peru není povinné žádné očkování.
Pro návštěvu řady níže položených oblastí Peru je však vhodné být očkovaný proti žluté zimnici, byť její výskyt je minimální.
Je dobré zajistit si také další doporučená očkování jako např. očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.
Malárie je také přítomná v níže položených oblastech Peru. Její výskyt je méně častý, ale zejména před cestou do Amazonie není od věci zkontrolovat lokální epidemiologickou situaci.
Na preventivní užívání antimalarik jsou protichůdné názory. Faktem je, že na řadě míst je riziko onemocnění malárií extrémně nízké a že užívání antimalarik může mít vedlejší účinky.
Mnohem častější je onemocnění horečkou dengue, kterou také způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování.
Prevencí proti nemocem přenášenými komáry jsou dlouhé rukávy, dlouhé nohavice, kšiltovka, šátek okolo krku a repelent.
Nezapomeňte zkontrolovat platnost pravidelných očkování!
Před návštěvou Peru konzultujte vhodná očkování s odborníkem – lékařem! Komerční očkovací centra samozřejmě také poradí, ale při jejich návštěvě je dobré vést v patrnosti, že prodej očkování a antimalarik je hlavním cílem jejich podnikání.
Léky, lékárny v Peru
V Peru je prodej léků mnohem méně regulovaný než v Evropě. Bez předpisu lze sehnat antibiotika i další léky. Řada Peruánců má tendenci řešit jakýkoliv zdravotní problém v lékárně – ty jsou i v malých městech a v těch větších snad téměř na každé ulici. Lékárníci jsou zvyklí radit s výběrem léků. Běžné pilulky (typu ibuprofen) se prodávají i po jednotlivých kusech.
I když v peruánských lékárnách dostanete téměř cokoli, přesto je dobré mít s sebou alespoň základní lékárničku a v ní náplasti a dezinfekce na ošetření běžných zranění, dezinfekční gel na ruce a léky proti střevním potížím (např. ercefuryl – na předpis, popřípadě imodium, smecta). Při silných střevních problémech (může se stát) doporučujeme rehydratační nápoje.
TIP: Kdo plánuje pobýt déle v horách, doporučujeme kapky do očí (suché prostředí) eventuálně i kapky do nosu (malá vincentka ve spreji). Prášky proti výškové nemoci vozit nemusíte, v Čechách jsou zbytečně drahé a na 99 % je nepoužijete. V nejhorším případě je seženete v místní lékárně.
Ovoce, zelenina a další plodiny z Peru
I když byste v Peru pobývali dlouhodobě, stále budete objevovat nové a nové druhy ovoce. Jejich množství je opravdu úctyhodné.
Většina z nich se pěstuje celoročně a díky všudypřítomným trhům jsou tak čerstvé ovoce a zelenina široce dostupné a levné.
- limetky – ty se prodávají ve velkém a téměř zadarmo, zatímco na klasické citrony v Peru téměř nenarazíte
- lúcuma – ovoce původem právě z Peru, vynikající na přípravu džusů
- chirimoya – sladká pochoutka, lze jíst vcelku nebo v džusu (fresh)
- camu camu – ovoce z tropů, které má jeden z největších obsahů vitamínu C na světě
- quinoa (čti “kinoa”, česky merlík chilský) i v Česku čím dál populárnější superpotravina, v řadě odrůd a také podobné caňihua a kiwicha
- brambory (a bramborám podobné: oca, ulluco) – původem právě z Jižní Ameriky a v Peru se jich i dnes pěstuje těžko uvěřitelných 4000 odrůd. Brambory mají v Peru své místo i v kalendáři – 30. května se zde slaví národní den brambor
- kukuřice – původem z Jižní Ameriky, v Peru je více než 50 odrůd, známá je fialová kukuřice, ze které se vyrábí nápoj chicha morada
- maca peruánská (správně maca horská) – brukvovitá rostlina rostoucí vysoko v horách, mace je připisována řada léčivých účinků a prodává se v prášku i v ČR
- avokádo – aguacate, v Peru se mu také říká palta. Pochází ze středu Jižní Ameriky, v Peru se pěstují především dvě odrůdy – tmavě zelené až černé s hrbolatou tvrdou kůží Hass a větší a zelené Fuerte.
- banány (v Peru se jim říká platano), různé druhy (asi jako u nás jablka), široké užití – jí se syrové, smažené na sladko i jako slané chipsy, vyrábí se z nich mouka, marmeláda atd.
- juka (yuka) – původem z centrální Amazonie, využívají se hlízy z cca 1-5 metrů velkého keře. Z juky se vyrábí především mouka, ale často ji také dostanete uvařenou jako přílohu.
Maca peruánská
Možná se divíte, proč této rostlině dopřáváme svůj vlastní odstavec. Můžete za to vy – svým vyhledáváním na Googlu jste ji “umístili” na neskutečně vysoké 9. místo co se peruánských slov týče – takže logika SEO (optimalizace pro vyhledávače) nám velí jasně – umístit jí téměř na úroveň Machu Picchu, jezera Titicaca či Inků. Tak snad již máme vaši pozornost na našich stránkách 🙂 a nyní již o mace. Správně je to maca horská – brukvovitá rostlina rostoucí vysoko v Andách (mezi 3 500 – 4 500 m n. m., je odolná až do mrazu -20°C). Pěstuje se pro nevelké bulvy, které místní indiáni už po tisíciletí znají a jedí je buďto čerstvě vařené, pečené v popelu nebo je nastrouhají, usuší a dají se takto skladovat až několik let. Mace je připisována řada léčivých účinků (léčba anémie, symptomy menopauzy, rakoviny žaludku i mužské potence a plodnosti všeobecně). Prodává se v prášku i v Česku.
Peruánská kuchyně
Moc se to ještě ve světě neví, ale peruánská kuchyně je jedna z nejlepších v Jižní Americe a možná i na celém světě. Důvodem jsou nejen kvalitní suroviny, téměř celoročně čerstvé ovoce a zelenina (viz výše), ale především její poctivost a tradiční recepty. A stejně jako územní rozmanitost Peru, i kuchyně se liší oblast od oblasti. A tak se můžete těšit na čerstvé rybí speciality na pobřeží, v horách vás zase zasytí hustý vývar plný brambor, kukuřice a quinoi, v Amazonii určitě nebude na talíři chybět juka a banány, ovšem někdy může chybět talíř – hlavní chod dostate úhledně zabalený do velkých listů místních rostlin.
ZAJÍMAVOST! Víte, že brambory byly z Jižní Ameriky do Evropy přivezeny původně jen jako okrasná květina? Pokud budete v Peru v období dešťů, pestrobarevné květy a krása “obyčejných” brambor vás určitě překvapí.
Trhy v Peru
Mezi největší zážitky v zemi patří návštěva trhů, které jsou v každém městečku. Zde najdete nejen nejlevnější, ale především nejčerstvější potraviny. Na trzích se dá i výborně najíst nebo popít fresh – džus z nepřeberného množství ovocí. Přitom můžete pozorovat čilý ruch tržiště, jak místní nakupují, jedí, potkávají se. A pokud se naučíte alespoň základy španělštiny, což vřele doporučujeme, můžete si nimi i prohodit pár vět, což místní velmi ocení.
Nejznámější pokrmy v Peru
- ceviche: v limetkách marinované čerstvé ryby a mořské plody.
Doporučení: Peruánci jedí dopoledne, aby bylo úplně čerstvé. Později odpoledne je ceviche dostupné prakticky jen v turistických restauracích. - lomo saltado: proužky hovězího masa, rajčata, cibule,správná koření plus hranolky z čerstvých brambor a máte na stole vynikající jídlo, které se servíruje jak v lokálních jídelnách, kde oběd stojí 30 Kč, tak v turistických restauracích za desetinásobek.
- morče (cuy): ve výčtu tradičních peruánských pochoutek nemůže chybět morče, které se na území dnešního Peru konzumovalo už před 5000 lety a teprve před několika stovkami let se z něj v Evropě stal domácí mazlíček. Ideální je pečené na rožni s bylinkami, podávané s brambory vcelku.
- kuře s hranolky 🙂 (pollo a la brasa): Peruánci toto jídlo milují a “pollerías”, kde se grilovaná kuřata prodávají, jsou doslova na každém rohu. Hranolky se vyrábí přímo na místě z čerstvých brambor. Zapíjí se většinou limonádou.
- anticuchos: špíz z hovězích srdcí, prodává se většinou na ulicích
Mezi další známá jídla patří: ají de gallina (hutná slepičí polévka), mnoho druhů ryb připravených na mnoho způsobů, arroz chaufa, empanada, papa rellena, papas a la Huancaina, chicharrón, pachamanca.
Co se pije v Peru?
Peruánci mají rádi pivo: mírně dražší “Cusqueňa” pijí spíše střední vrstvy, na běžných akcích se pije spíše Cristal, Pilsen, Brahma nebo Arequipeňa. K obědu nabídku piva nečekejte, v místních jídelnách je standardní pít limonádu, která je často v ceně obědového menu. V turistických restauracích si samozřejmě můžete dát, na co máte chuť, kdykoli.
ZAJÍMAVOST! Piva se běžně prodávají v lahvích o obsahu 0.63 litru a pokud chcete ušetřit, tak ještě ve větších o objemu 1.1 litru. K jedné lahvi je běžné si vzít více skleniček (častěji spíše kelímků). Když jdete v Peru na pivo, tak si nekupuje pivo každý pro sebe, ale pro celý stůl a postupně se (i podle finančních možností) všichni vystřídají.
Moc se to neví, ale výborný je peruánský rum. Sežene se v každém obchůdku, není drahý a chutná skvěle – hledejte rum (“ron”) Cartavio.
Inca Kola – limonáda, kterou buď milujete nebo nesnášíte. Chutná podobně jako žvýkačka, je hodně sladká, čemuž napovídá i její ostře žlutozelená barva. Její věhlas překročil hranice Peru a dá se sehnat dokonce i v Německu nebo ve Španělsku.
Národním peruánským alkoholickým nápojem je pisco, pálenka z hroznového vína. Vyrábí se především v okolí města Ica a Pisco(!) u pobřeží na jihu Peru. Máte-li pocit, že pisco pochází z Chile, nechte si tuto informace v Peru pro sebe – Peruánci jsou na spor o pisco (a obecně na Chile) extrémně hákliví.
Pisco sour – peruánská pýcha
Z pisca se vyrábí skvělý koktejl: pisco sour – pisco se míchá s limetkovou šťávou, cukrovým sirupem a vaječným bílkem. Všechny ingredience seženete i v Česku (pisco např. v Makru nebo na https://www.alkohol.cz/, nezapomeňte koupit peruánské :)). Recept: https://www.youtube.com/watch?v=fF-ZPuVyytw&ab_channel=StevetheBartender
Jsou místa, kde se pitná voda z kohoutku dá pít přímo, všeobecně ale doporučujeme pitnou vodu kupovanou. Dvoulitrová láhev stojí o trochu více než u nás a je k dostání úplně všude. V zemi, kde jen s obtížemi funguje systém nakládání s odpady, natož recyklace, doporučujeme kupovat raději větší balení než 4 malé lahvičky.
Peruánci mají ve zvyku si na ulicích kupovat bylinkové a ovocné čaje, především v podvečerních a večerních hodinách je dostanete téměř všude. Teplý nebo vlažný nápoj si můžete vypít buďto přímo u stánku ze sklenice nebo si ho “nechat zabalit s sebou” do igelitového pytlíku se zavázaným brčkem. Opět pamatujte na nakládání s odpady.
Čaj z koky – opravdu účinný na zklidnění rozbouřeného žaludku například ve vysokých nadmořských výškách, nemá žádné nabuzující účinky.
Žvýkání koky v Peru
Koka je keř původem z Jižní Ameriky, jehož lístky se už tisíce let žvýkají. Bohužel v posledním století také mohou sloužit jako základ pro výrobu kokainu.
Žvýkání koky v Andách má dlouhou tradici. Žvýkání koky pomáhá proti únavě, hladu, ale také proti výškové nemoci. Lístky koky jsou v Peru široce dostupné. Pytlík s lístky stojí 1 sol (asi 7 Kč), pokud neumíte španělsky nebo budete kupovat na turistických místech, tak i násobně více.
Koka je v Andách posvátná a její žvýkání má řadu pravidel.
Příroda a chráněné oblasti v Peru
Příroda v Peru okouzlí úplně každého!
Peruánské Andy – do Peru za horami?
Andy se táhnou napříč celým Peru od jihu k severu a to dokonce ve dvou, resp. třech pásmech. Několik desítek vrcholů je vyšších než 6000 metrů. V nižších výškách (do cca 5200 metrů nad mořem) lze podniknout řadu krásných treků, nejznámějšími z nich jsou: Salkantay trek, Machu Picchu Trail (Inka trail), pochod okolo pohoří Huayhuash, pochod okolo hory Ausangate nebo Santa Cruz trek v Cordillera Blanca.
Nejhlubším kaňonem na celém světě je kaňon Cotahuasi, vzdálený asi 10 hodin cesty po silnici od Arequipy. Jeho hloubka je více než 3300 metrů. V hloubce (i kráse) mu zdatně sekunduje kaňon Colca. Pro srovnání: oba dva jsou téměř dvakrát hlubší než slavný Grand Canyon v USA .
ZAJÍMAVOST! Expedice Peru 1970 – místo plánovaného výstupu na Mount McKinley (nejvyšší hora Severní Ameriky, dnes Denali) musela československá horolezecká expedice po sovětské invazi do Česka “přesměrovat” svůj cíl. Změna do oblasti Huascaránu byla bohužel osudná. Nejprve vedoucímu celé expedice, Ivanu Bortelovi, který zahynul při aklimatizačním výstupu při pádu z třicetimetrové výšky. Poté i celé výpravě, když oblast dne 31. 5. 1970 zastihlo silné zemětřesení a následná lavina ledu, kamenů a bahna kompletně zasypala jejich základní tábor. Zemřelo všech 14 účastníků expedice. Zemětřesení a následný enormní sesuv usmrtil v zasažené oblasti odhadem mezi 66 až 70 tisíci místních obyvatel.
Peruánské pobřeží – do Peru k moři?
Pokud se rádi koupete v moři, jedinou oblast s dostatečně teplou vodou najdete na úplném severu Peru, v okolí nejznámějšího letoviska Máncora. Jinde v Peru je voda v moři studená kvůli působení Humboldtova proudu (asi o 6°C oproti průměru ve stejných zeměpisných šířkách).Teplota vody ovšem neubírá na kráse členitému peruánskému pobřeží. V Peru se právě díky studené vodě v oceánu nachází severní část pouště Atacama. Jak je to, přímo u oceánu, vlastně možné? Díky zemské rotaci je vláha stáčena mimo pevninu a zbytek potencionálních srážek ze studeného mořského proudu se nad horkou pevninou jednoduše vypaří. Z východu brání průniku mračen Andy.
Srážkový úhrn je tak průměrně 1 mm za rok. Ovšem jsou zde i místa, kde nepršelo několik set let! Nedaleko města Nazca se nachází jedna z nejvyšších dun na světě: Cerro Blanco – více než jeden kilometr vysoká hromada jemného písku!
Peruánské džungle – do Peru do Amazonie?
Amazonie tvoří téměř dvě třetiny rozlohy Peru a je domovem nekonečnému deštnému pralesu, Amazonce a meandrující spleti dalších řek. Velkým problémem v Amazonii je nelegální těžba dřeva a zlata a obecně odlesňování rozsáhlých území.
Návštěvu Amazonie je vhodné dobře naplánovat. Túry do džungle jsou dostupné ideálně z měst Iguitos (tam se dostanete pouze letadlem z Limy nebo časově náročně lodní dopravou), z Puerta Maldonada (letecké spojení s Limou nebo noční autobus z Cuzca) či z města Pucallpa (autobus či vnitrostátní přelet z Limy). Hlouběji do Amazonie se pak dostáváte lodí. Nezapomeňte repelent, vhodné oblečení (dlouhé rukávy i nohavice), náladu být neustále zpocení (vlhkost mezi 80-90 % se rovná pohybu v prádelně) a nevynechejte unikátní zážitek v podobě noční procházky po amazonském pralese.
Národní parky a chráněné oblasti v Peru
V Peru je celkem 76 chráněných přírodních oblastí, z toho 15 nejpřísněji chráněných národních parků
Mezi nejznámější a nejdůležitější národní parky patří:
- NP Manu (v Amazonii) – přírodní památka UNESCO
- NP Huascarán (hory v severním Peru) – přírodní památka UNESCO
- Historické “santuario” Machu Picchu
- přírodní rezervace Salinas y Aguada Blanca (mezi Arequipou a údolím Colca)
- přírodní rezervace Paracas (na pobřeží na jih od Limy)
- přírodní rezervace Tambopata (v Amazonii poblíž Puerto Maldonado)
- krajinná rezervace Cotahuasí (nejhlubší kaňon světa asi 10 hodin od Arequipy)
Možná vás ale překvapí, že údolí Colca, jezero Titicaca ani Posvátné údolí Inků (Valle Sagrado) nejsou na seznamu chráněných oblastí.
UNESCO památky v Peru
Peru má na seznamu UNESCO celkem 12 památek: 8 kulturních, 2 přírodní (NP Manu a NP Huascarán) a 2 kombinované (Machu Picchu a rio Abiseo).
Mezi nejznámější kulturní památky v Peru zapsané na seznamu UNESCO patří:
- archeologický komplex Chan Chan na severním pobřeží Peru
- Chavín, archeologické naleziště v pohoří Cordillera Blanca
- město Cuzco
- historické centrum Limy
- historické centrum Arequipy
- obrazce na planině Nazca a Palpa
- systém inckých cest v Andách: Qhapaq Ňan
- posvátné město Caral-Supe
O zápis na tuto prestižní listinu se snaží mj. historické centrum Trujilla a Cajamarky, jezero Titicaca, vinařská krajina a vinice v okolí Pisca a Icy, akvadukty u Nazky a mnohá další.
Nejzajímavější místa, památky a aktivity
Oáza Huacachina
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
Obrazce na planině Nazca
Kondor, kolibřík, rybář či opice, ale především desítky dlouhých linií. Tyto výtvory zhotovené indiány kultury Nazca v období 100 př.n.l. až 800 n.l. najdete v jižní části Peru kolem stejnojmenného města Nazca (z Limy sem dojedete autobusem za cca 8 hod). Dodnes není znám jejich přesný význam. Nejlépe se dají prohlédnout během vyhlídkového přeletu (v současnosti jsou již lety bezpečné) či z několika vyhlídkových věží. Oblast, po které je pojmenovaná i litosférická deska Nazca, toho však nabízí mnohem více – archeologická naleziště, poušť Atacama, lachtany a tučňáky na pobřeží či nejvyšší písečnou dunu na světě.
Machu Picchu
Machu Picchu (v předkladu z kečuánštiny “stará hora”), bájné město Inků, se nachází v peruánských Andách nedaleko od města Cuzco.
Jeho počátky se datují na začátek 15. století. Později bylo město opuštěno a pro svět objeveno až v roce 1911 americkým historikem Hiramem Binghamem.
Tato incká citadela se rozkládá v těžce přístupné oblasti uprostřed krásných hor, nad hlubokým údolím řeky Vilcanota (též zvané Urubamba). Historický komplex se skládá z mnoha chrámů, kamenných teras a dalších významných budov. Jeho význam není dodnes jasný a existuje několik teorií.
Nad historickým komplexem jsou dvě hory, na které lze s příslušnou vstupenkou vystoupit: nižší a strmější Wayna Picchu a vyšší Machu Picchu. Dodnes je celé Machu Picchu zahaleno tajemstvím a možná i proto je největším turistickým lákadlem v Peru a jedním z nejznámějších míst v celé Jižní Americe.
Správná výslovnost: “maču pikču”, nikoliv “makču pikču”
Národní park Huascarán
Tento rozlehlý národní park, zapsaný na seznamu UNESCO, se rozkládá v centrálních Andách (Cordillera Blanca) severního Peru okolo stejnojmenné hory Huascarán. Jedná se o nejvyšší tropické pohoří světa s nesčetnými ledovcovými jezery, horskými ledovci a téměř třiceti vrcholy přesahujícími 6000 metrů. Oblast je tak rájem horolezců, trekařů a vůbec všech milovníků odlehlé přírody, ve které můžete spatřit kondory, medvědy, vikuně, činčily, z rostlin pak především největší bromélii světa, Puya Raimondii. Nachází se zde také jedna z nejúžasnějších památek celého Peru – 3000 let stará pevnost Chavín de Huantár. Hlavním centrem oblasti je město Huaraz, do kterého z Limy létají vnitrostátní spoje nebo denně jezdí autobusy (cca 7 hodin).
Plovoucí ostrovy Uros
Uměle vybudované ostrůvky na jezeru Titicaca postavili indiáni Uros. Stavebním materiálem jsou plovoucí kořeny rákosu totora (viz výše). Ostrovy jsou obydlené. Na jednom z ostrovů je dokonce škola. Místní obyvatelé hovoří jazykem ajmara. Živí se především turistikou a někdy až agresivní prodej suvenýrů kazí návštěvníkům dojem z exkurze na jedinečné ostrovy.
Duhová hora – rainbow mountain
Tři hodiny cesty od Cuzca se ve výšce 5000 metrů nad mořem nachází mimořádně populární Duhová hora (Vinicunca). Výstup není složitý a komu by ve výšce docházel dech, může se až pod horu nechat vyvézt na koni. Odměnou jsou v případě dobrého počasí úžasné výhledy na barevnou horu. Místo se rychle stalo populární a je po Machu Picchu nejnavštěvovanější památkou v Peru.
Solné doly Salineras
Minimálně od dob Inků se poblíž vesnice Maras v Posvátném údolí Inků těží sůl. Slaný pramen místní svedli do uměle vytvořených políček. Vodu sluníčko rychle vysuší a na fotogenických políčkách zbyde třpitivě bílá sůl. Tu místní obyvatelé ručně dávají do pytlů a odnáší do skladu, kam už pro ni dojede auto. Celá práce je fyzicky nesmírně náročná a na solných políčkách pracují celé rodiny.
Cuzco
Cuzco bylo hlavním městem Incké říše a doposud je považováno za historické hlavní město Peru, také je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Inkové město vystavěli ve tvaru pumy, kterou uctívali jako posvátné zvíře. V Cuzcu byla řada budov a paláců vystavěných v unikátní incké architektuře. Nejslavnější palác, Qoricancha, byl celý pozlacen. Po příchodu Španělů v roce 1533 bylo Cuzco zničeno, zlato roztaveno a odesláno do Evropy a celé Cuzco bylo přestavěno, proto má především koloniální charakter. Koloniální budovy, které byly z velké části vystavěny na základech inckých staveb, v průběhu staletí několikrát zničilo zemětřesení, zatímco incké základy odolávají v téměř nezměněné podobě. V dnešní době je Cuzco turisty vyhledávané kvůli své jedinečné atmosféře, architektuře a krásné přírodě i inckým památkám v okolí.
Jezero Titicaca a jeho ostrovy
Jezero Titicaca leží v srdci Antiplana v nadmořské výšce 3820 metrů nad mořem. Je nejvýše položeným jezerem této velikosti na světě. Jeho severní část patří Peru a jižní část Bolívii. Na jezeře se nachází několik desítek ostrovů. Mezi nejznámější patří peruánské ostrovy Amantaní a Taquile, které jsou obydleny místními indiány kečuá, kteří stále udržují své prastaré tradice. Na bolivijské straně patří mezi nejznámější ostrovy Isla del Sol a Isla de la Luna. Mezi největší turistické památky patří i plovoucí rákosové ostrovy Uros přístupné z města Puno.
Posvátné údolí Inků (Valle Sagrado)
Nachází se v povodí řeky Urubamba (též Vilcanota) nedaleko od původního hlavního města Inků – Cuzco. Pyšní se mnoha andskými vesničkami a městečky. K nejznámějším z nich patří Ollantaytambo, kde se zachovala původní incká vesnice. Koloniální městečko Pisac láká na své slavné trhy. Chinchero proslulo tkaním, barevnými látkami a koloniálním kostelem. V údolí je řada inckých památek, mezi nejznámější patří záhadné kruhové terasy Moray anebo město Pisac. Spousta dalších inckých památek je dosažitelná pouze pěšky a objeví je jen zlomek turistů. Za zmínku stojí i fotogenická solná políčka Salineras, kde se už od dob Inků těží sůl.
Údolí Colca
Colca je druhý nejhlubší kaňon na světě, dokonce dvakrát hlubší než známý Grand Canyon v USA. Měří na délku 100 km a dosahuje největší hloubky 3400 m. V okolí je několik sopek, včetně vysoce aktivní Sabancaya. Jsou zde krásná terasovitá zemědělská políčka, malé vesničky s koloniálními kostelíky obydlené kečuánskými indiány, předincké rozvaliny. Nacházejí se zde vysokohorské druhy zvířat jako vikuňa, lama guanako, jelen peruánský a rozmanité ptactvo. Mezi největší turistické atrakce patří pozorování majestátních andských kondorů v jejich přirozeném prostředí.
Amazonie
Amazonský prales se rozkládá na území Brazílie, Peru, Kolumbie, Bolívie, Venezuely, Guayan a Ekvádoru. Amazonský prales je největší na světě a pokrývá svou rozlohou dvě pětiny Jižní Ameriky. Amazonií protéká největší řeka světa – Amazonka – s více než 1100 přítoky, z nichž 17 je delších než 1600 kilometrů! Amazonský prales je unikátním místem pro pozorování přírody a fauny. Mezi zvířata, která turisté běžně mohou pozorovat, patří papoušci, opice, kajmani, se štěstím i anakondy, jaguár, tapír a další. Velkým problémem Amazonského pralesa je rychle postupující odlesňování.
Zvířata v Peru – zajímavosti
4000 druhů motýlů (1. místo na světě), 2100 druhů ryb (1. na světě), 1800 druhů ptáků (3. na světě), přes 500 druhů savců (5. místo na světě)
Peruánský naháč – psí plemeno původem z Peru, téměř bez srsti
Peruánské morče (Peruánec) – v Evropě domácí mazlíček, v Jižní Americe, především tedy v Peru, se ovšem chová na maso (morče cuy)
Jaguár – vyskytuje se v Amazonii, největší kočkovitá šelma na západní polokouli, posvátné zvíře, jeho čelisti dokážou rozdrtit krunýř velké želvy
Alpaky – jeden ze čtyřech jihoamerických kameloidů, v Peru je přes 80 procent světové populace alpak
Kondor andský – obrovský dravec s rozpětím křídel až 3 metry a váhou až 15 kg, živí se mršinami, lze ho pozorovat výše v horách, nejznámějším místem v Jižní Americe pro pozorování kondorů je kaňon Colca v Peru
Tučňák humboldtův – vyskytuje se na pobřeží, je ohroženým druhem
Delfínovec amazonský – sladkovodní říční delfín, vyskytující se v Amazonii, často má růžové zbarvení
Rostliny v Peru – zajímavosti
Puja Raimondova (puya raimondii) – nejvyšší bromélie, vysoká až 15 metrů, reprodukční cyklus trvá kolem 80 let, vyskytuje se vysoko v horách
Kantua (též kantuta) – národní květina v Peru, “posvátná květina Inků”
Totora (česky skřípinec) – “rákos” známý na stavbu plovoucích ostrovů a domů kmene Uros na jezeře Titicaca. Používal se i na pobřeží středního Peru, kde z něj rybáři konstruovali své loďky “caballitos”. Totoru použil na stavbu vorů i známý mořeplavec a dobrodruh Thor Heyerdahl.
Kaktus San Pedro – použití tohoto kaktusu pocházejícího ze svahů And přináší halucinogenní zážitky užívané jak pro předpovědi, tak pro nalezení příčin nemocí. V Peru se nepřetržitě používá již více jak 3000 let.
Ayahuasca (kečuánsky “liána duše”) – liána rostoucí v Amazonském pralese. Název Ayahuasca je známý především jako psichedelický nápoj připravený z této liány a další směsi rostlin, používaný pro své léčebné a chcete-li magické účinky samotnými indiány Amazonie. Rituály spojené s popíjením nápoje Ayahuasca jsou v současnosti populární i mezi turisty.
Průmysl a ekonomika v Peru
Peruánská ekonomika je bytostně závislá na těžařském průmyslu a vzhledem k málo rozvinutému zpracovatelskému průmyslu je tedy závislá na exportu surovin v primárním stavu.
Největším vývozním artiklem je měď (2. největší vývozci na světě hned po Chile), zlato, zinek, ropa, zemní plyn. Hlavním obchodním partnerem jsou Čína a USA.
Z Peru se vyváží také řada zemědělských produktů např. tropické ovoce, hroznové víno nebo káva.
Mezi další významná odvětví patří turistika, rybolov a textilní průmysl.
Peru se v přepočtu HDP na obyvatele drží cca na 90. místě na světě a i mezi zeměmi Jižní Americe patří mezi chudší země.
Hudba v Peru
Stejně jako v jiných jihoamerických zemích, Peruánci hudbu milují, doprovází jejich každodenní život.
Typickým stylem, na který narazíte snad všude na venkově, je “huayno”. Texty jsou buď ve španělštině nebo v kečuánštině – ukázka zde https://www.youtube.com/watch?v=QxkW8fivNgI&ab_channel=RBR_PSKT
Z Peru pochází i známý tenorista Juan Diego Florez.
https://www.youtube.com/watch?v=4XrJ4Dwuop4&ab_channel=GaviotPerez
Mimořádně populární styl cumbia asi nejlépe reprezentuje Grupo 5, jejíž texty zná v Peru každý nazpaměť: https://www.youtube.com/watch?v=DwfDQ7vbcsY&ab_channel=GRUPO5
Nesmírně populární jsou písničky skupiny Corazón Serrano. Některé z nich uslyšíte i několikrát během jedné dlouhé cesty autobusem.
https://www.youtube.com/watch?v=LbnaPDwh22A&ab_channel=Coraz%C3%B3nSerrano
Za zmínku stojí i peruánský rock a kapely Amen, Mar de Copas nebo Pedro Suarez Vertiz: https://www.youtube.com/watch?v=ywU9ERYCNZQ&ab_channel=PedroSu%C3%A1rezV%C3%A9rtizOficial
ZAJÍMAVOST! El cóndor pasa. Kdo by tuto podmanivou melodii neznal. Kde se však vzala? Simon & Garfungel, Karel Gott či Naďa Urbánková jejími autory samozřejmě nejsou. V roce 1913 ji na základě tradičních andských lidových písní složil peruánský skladatel Daniel Alomía Robles. Zkuste si poslechnout verzi s charangem (malá “kytara” s pěti páry strun), quenou (tradiční andská flétna) a zampoňou (panova flétna).
Literatura v Peru
Mario Vargas Llosa je velikán jihoamerické literatury. Narodil se v roce 1936 v Limě. V roce 2010 obdržel Nobelovu cenu.
Mezi jeho nejznámější knihy patří Zelený dům, Město a psi, Pantaleón a jeho ženská rota a Keltův sen.
15 jeho knih bylo přeloženo do češtiny.
Více o Mario Vargas Llosovi na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mario_Vargas_Llosa
Sport v peru
Peruánci jsou fotbaloví nadšenci. V roce 2018 se národní tým po 36 letech probojoval na Mistrovství světa a celá země slavila. Poslední minuta zápasu, ve kterém se rozhodlo v Limě o postupu: https://www.youtube.com/watch?v=0XUadxP0Tag&ab_channel=MovistarDeportesPer%C3%BA
O rok později si národní tým zahrál po 44 letech finále jihoamerického mistrovství (Copa América), kde po skvělém výkonu podlehl Brazílii 1:3.
Dalším mimořádně populárním sportem v Peru je volejbal. Peruánský volejbalový ženský tým přivezl z olympiády v Soulu v roce 1988 stříbrné medaile. Volejbal se hraje ve školách. I na venkově můžete vidět místní ženy, které v krojích bravurně smečují.
Náboženství v Peru
Ačkoliv většina Peruánců do kostelů chodí jen při speciálních příležitostech, tak náboženství je všudypřítomné. 70 procent Peruánců se považuje za katolíky, 15 procent za protestanty, 8 procent vyznává jiná nábožeství. Řada obyvatel na venkově kromě křesťanství uctívá tradiční “Pachamama” (Matka Země) a praktikuje řadu dávných zvyků včetně obětin, dnes už naštěstí ne lidských :).
Oslavy v Peru
Peru je zemí slavností a oslav, většinou pestrobarevných a bujarých, které se konají k nejrůznějším příležitostem – svátky svatých (i lokálních), založení měst, významné je i vyhlášení nezávislosti Peru. V únoru je všudypřítomný karneval, v červnu (letní slunovrat) je pak důležitá slavnost Inti Raimi. Mnoho oslav je také spojeno se zemědělskými pracemi a plodinami (den brambor, oslava čištění zavlažovacích kanálů v údolí Colca).
Historie Peru v kostce
- 14 500 let před naším letopočtem: poslední objevy naznačují první osídlení Peru už 14.500 let před naším letopočtem (Huaca Prieta poblíž Trujilla)
- 2 500 let před naším letopočtem: první město v Jižní i severní Americe: Caral – 200 kilometrů na sever od Limy, dnes památka UNESCO
- 1000 před naším letopočtem – cca 1400 našeho letopočtu řada důležitých civilizací, jak na pobřeží, tak v horách: chavín, paracas, mochica, chimu, huari, tihuanaco, nazca a další
- cca 1400 – 1533 Incká říše, která sahala od Kolumbie po Chile a jejím hlavním městem a hranicí čtyř států Incké říše bylo Cuzco
- 1533-1821 Evropská kolonizace Peru a španělská vláda
- 28.7. 1821 vyhlášena nezávislost Peru, definitivní potvrzení nezávislosti po bitvě u Ayacucho v roce 1824
- 1879-1884 Druhá tichomořská válka, též “válka o ledek”, kdy se chilská vojska dostala až do Limy a Peru ztratilo území
- 1941 první ze tří krátkých válek s Ekvádorem kvůli územním sporům, k uzavření konfliktu došlo až v roce 1998
- 1980 – 1992 hlavní období teroristické organizace Světlá stezka (“sendero luminioso”) , během této doby přišlo o život více než 70.000 lidí, na začátku 90. let ovládala Světlá stezka velkou část peruánského území
- 1990-2000 období vlády Alberta Fujimoriho, po korupčním skandálu v roce 2000 uprchnul ze země, kvůli korupci a porušování lidských práv byl odsouzen k maximálnímu trestu: 25 let, trest si odpykává v Peru, kam byl vydán na základě mezinárodního zatykače
Inkové v Peru
Žijí dodnes! Mnoho Peruánců se po právu hlásí k odkazu Incké říše, právě v Peru žijí potomci těch, kdo slavnou říši založili. Původně se jednalo o malé území kolem Cuzca, díky šikovnosti Inckých panovníků se z něho však stal největší indiánský státní útvar Jižní Ameriky. Inkové porobovali okolní kmeny, ovšem jejich znalosti využívali ke svému zlepšování. V říši Inků prý nikdy nepanoval hladomor (což se o období po příchodu Španělů rozhodně říci nedá). Své rozsáhlé území měli propojené sítí stezek (Qhapaq Ñan) v neskutečném rozsahu až 30 000 km. Mnohé jsou funkční (či zrekonstruované) dodnes a můžete se po nich projít jako původní inčtí poslové. Inkové neznali kolo, železo ani ocelové nástroje. Přesto postavili obdivuhodné stavby, které odolaly silným zemětřesením (na rozdíl od mnohých později postavených koloniálních staveb). Neznali písmo. Používali však Kipu, uzlové písmo.
ZAJÍMAVOST! Incké “desatero” – ama suwa, ama llulla, ama quella – nekraď, nelži, nebuď líný.
Odkazy na informace o Peru
Stránky s informacemi o Peru
Peru – Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Peru
MZV – Velvyslanectví ČR v Peru
https://www.mzv.cz/lima/cz/index.html?page=2
Články o Peru – web hedvabnastezka.cz
https://www.hedvabnastezka.cz/zeme/amerika/peru/pruvodce/
Odkazy na zajímavé články, pořady a podcasty o Peru
Cestománie Peru (česká televize)
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095875447-cestomanie/201323232400013-peru-hledani-eldorada
Objektiv (česká televize), reportáže z Peru:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096911352-objektiv/4986-staty/153-peru/
Expedice Huascarán 1970 (český rozhlas)
https://radiozurnal.rozhlas.cz/expedice-peru-1970-serie-nestastnych-nahod-s-tragickym-koncem-proc-umirali-8212965
Knížky o Peru
Hiram Bingham: Ztracené město Inků : příběh Machu Picchu a jeho zakladatelů
Průvodce po Peru – Lonely Planet (v češtině nejnovější 2019)
Průvodce Peru – Rough Guides (v češtině nejnovější 2016)
Jeremy Narby: Kosmický had
O Peru píše i řada českých spisovatelů a cestovatelů. Z našeho výběru knížek by vám určitě neměly uniknout příběhy paní Vilímkové, která v Peru žila a učila vysoko v Andách a později tam založila mimořádně úspěšnou neziskovou organizaci.
Olga Vilímková: Učitelkou v Peru
Olga Vilímková: Peruánské mýty a tradice
Vladimír Plešinger: Peru pod kůží
Vladimír Plešinger: Amazonie a řeky příběhů
Miroslav Stingl: Indiáni zlatého slunce
Jiří Hanzelka, Miroslav Zikmund: Přes Kordillery
Mnislav Zelený-Atapana: Veselé tropy Amazonie
Jan Suchl: Cesta končí pod Huascaránem