Peru

Peru je pro naše spolucestující jihoamerickou jedničkou. Jezdíme tam s klienty téměř 2x měsíčně a tím pádem nám v Peru nic nového neuteče. Naše znalosti a zkušenosti vám předáme na našich společných cestách, částečně také zde na webu.

Země plná dobrodružství

Peru je zemí Inků a nepopsatelných přírodních zajímavostí, která okouzlí snad každého cestovatele. Indiánské obyvatelstvo stále žije především v Andách a v Amazonii a tvoří zhruba polovinu peruánské populace. Peru se geograficky rozděluje na tři části – suché pobřeží, Andyamazonský prales. Okouzlí vás známým Machu Picchu, jezerem Titicaca, městem Cuzco, Posvátným údolím InkůDuhovou horou nebo tajemnými obrazci Nazca. Necháte-li si na poznávání Peru dostatek času, zjistíte brzy, že Peru nabízí mnohem více, než “jen” tyto turisty oblíbené památky.

Základní údaje

Hlavní město: Lima
Rozloha: 1 285 220 km²
Počet obyvatel: 32,51 milionů (2017)
Měna: sol (PEN)
Mezinárodní předvolba: +591
Prezident: Martín Vizcarra
Úřední jazyky: španělština, kečujština, ajmarština

Zájezdy (cesty) do Peru

Do Peru jezdíme téměř 20x ročně. Vypisujeme zájezdy, na které se může přihlásit každý i cesty na míru pro skupinky od 4 os., které rádi doplníme dalšími zájemci. Cesty jsou vhodné i pro jednotlivce, kteří u nás neplatí žádný příplatek a budou sdílet pokoj s dalším spolucestujícím stejného pohlaví.

Peru (nejen) pro studenty s turistikou

Zájezd do Peru pro ty, kteří mají rádi přírodu a turistiku a nevadí jim jednodušší ubytování ani přeprava místními dopravními prostředky.

Termíny:
prázdniny 2021
volná místa
36 700 

+ letenky 19 000 – 27 000 Kč

Délka 21
Skupina max. 15 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Střední

Jižní Amerika v kostce aneb 5+1

Stihneme navštívit ty největší přírodní a kulturní památky této části Jižní Ameriky – Machu Picchu, vodopádů Iguazú a Rio de Janeiro.

Termíny:
v plánu od května 21
volná místa
78 700 

+ letenky 24 000 – 29 000 Kč

Délka 15 dní
Skupina max. 8 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Velmi lehká

Peru to nejlepší za 14 dní

Trochu kratší verze vašeho nejoblíbenějšího zájezdu do Peru. Naše cesta je zaměřena především na poznání přírody a kultury.

Termíny:
43 800 

+ letenky 20 000 – 26 000 Kč

Délka 14 dní
Skupina max. 8 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Lehká

Vstup do Peru, letenky a letiště

Peruánská vláda rozhodla již v roce 2003 o jednostranném zrušení vízové povinnosti pro občany ČR cestující do Peru za účelem turistiky. Při turistických cestách do Peru tedy není vyžadováno vízum. Délka bezvízového pobytu v Peru může být až 183 dnů (6 měsíců), nicméně konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu na hraničním přechodu imigrační úředník. Ten může požadovat předložení dokladů potvrzujících zajištění plánovaného pobytu v Peru a návratu ze země (letenka, finanční zajištění, rezervace ubytování atd.), ale v praxi se toto prakticky nikdy neděje. Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt nelze prodloužit.
Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty.
Do Peru nejsou z České republiky žádné přímé lety, ale přímé lety jsou k dispozici z Amsterdamu, Paříže, Londýna, Madridu a Barcelony. Cena letenek se při odletu z Prahy pohybuje od 20 do 26.000 Kč, v hlavní sezóně kolem Vánoc a o prázdninách bývá cena vyšší. Letenky z německých letiště či z Vídně lze obvykle sehnat levněji, akční nabídky letenek s krátkými přestupy začínají na 15.000 Kč.
Jediným větším mezinárodním letištěm v Peru je letiště v Limě (LIM). Letiště ve skutečnosti leží ve městě Callao a cesta z něj do centra Limy trvá taxíkem podle dopravní situace 30-60 minut a stojí v přepočtu přibližně 350 Kč. Z letiště v Cuzco (CUZ) odlétají mezinárodní lety do Bolívie, Kolumbie a do Chile. V přípravě je výstavba velkého mezinárodního letiště nedaleko města směrem k Machu Picchu.

Počasí

Peru je země plná rozmanitostí, nížin i hor, a proto se i počasí v rámci jednotlivých oblastí Peru značně liší.
Na pobřeží může být velké teplo, dle ročního období i nad 30°C, ale Lima je více než polovinu roku zakrytá v mlze a teploty se v tomto období často drží kolem 20 i níže.
V horách závisí teploty především na nadmořské výšce. Noční teploty mohou v červenci a v srpnu i na turistických místech (jezero Titicaca, údolí Colca) klesat hluboko pod 0°C.Během února – dubna by však neměly klesat pod 5°C. Přes den bývá dle nadmořské výšky od 15 do 25°C. Od prosince do května občas prší, v jiných měsících mimo Machu Picchu jen výjimečně. Sluníčko v horách je extrémně silné, takže opalovací krém a kvalitní sluneční brýle s sebou. 
V Amazonii je vždy velké teplo a obrovská vlhkost, může pršet, a to i hodně vydatně, kdykoliv během roku. Každopádně zažít pravý pralesní liják je nezapomenutelný zážitek :-).

Očkování

  • Při cestách do Peru není povinné žádné očkování. Pro návštěvu řady níže položených oblastí Peru, je však vhodné být očkovaný proti žluté zimnici a zajistit si také další doporučená očkování jako např. očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Před návštěvou Peru konzultujte vhodná očkování s lékařem!
  • Po ruce je dobré mít také repelent či odpuzovač komárů. Je třeba dát si pozor na onemocnění horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování, platí pouze prevence: především dlouhý rukáv a repelent.

Nejzajímavější místa, památky a aktivity

Posvátné údolí Inků (Valle Sagrado)

Nachází se v povodí řeky Urubamba (též Vilcanota) nedaleko od původního hlavního města Inků – Cuzco. Pyšní se mnoha andskými vesničkami a městečky. K nejznámějším z nich patří Ollantaytambo, kde se zachovala původní incká vesnice. Koloniální městečko Pisac láká na své slavné trhy. Chinchero proslulo tkaním, barevnými látkami a koloniálním kostelem. V údolí je řada inckých památek, mezi nejznámější patří záhadné kruhové terasy Moray anebo město Pisac. Spousta dalších inckých památek je dosažitelná pouze pěšky a objeví je jen zlomek turistů. Za zmínku stojí i fotogenická solná políčka Salineras, kde se už od dob Inků těží sůl.

Údolí Colca

Colca je druhý nejhlubší kaňon na světě, dokonce dvakrát hlubší než známý Grand Canyon v USA. Měří na délku 100 km a dosahuje největší hloubky 3400 m. V okolí je několik sopek, včetně vysoce aktivní Sabancaya. Jsou zde krásná terasovitá zemědělská políčka, malé vesničky s koloniálními kostelíky obydlené kečuánskými indiány, předincké rozvaliny. Nacházejí se zde vysokohorské druhy zvířat jako vikuňa, lama guanako, jelen peruánský a rozmanité ptactvo. Mezi největší turistické atrakce patří pozorování majestátních andských kondorů v jejich přirozeném prostředí.

Amazonie

Amazonský prales se rozkládá na území Brazílie, Peru, Kolumbie, Bolívie, Venezuely, Guayan a Ekvádoru. Amazonský prales je největší na světě a pokrývá svou rozlohou dvě pětiny Jižní Ameriky. Amazonií protéká největší řeka světa – Amazonka – s více než 1100 přítoky, z nichž 17 je delších než 1600 kilometrů! Amazonský prales je unikátním místem pro pozorování přírody a fauny. Mezi zvířata, která turisté běžně mohou pozorovat patří papoušci, opice, anakondy, kajmani, jaguár, tapír a mnohá další. Velkým problémem Amazonského pralesa je rychle postupující odlesňování.

Otázky a odpovědi

Cestovat do Jižní Ameriky s námi nebo sám?

Chcete znát 10 důvodů proč jet s námi?

Co když cestuju sám/sama?

Je cestování do Jižní Ameriky bezpečné?

S námi nebo s jinou cestovní kanceláří?

Nové termíny e-mailem


Odesláním berete na vědomí zpracování osobních údajů
Email s novinkami zasíláme jen několikrát ročně.