Peru
Peru je pro naše spolucestující jihoamerickou jedničkou. Jezdíme tam s klienty téměř 2x měsíčně a tím pádem nám v Peru nic nového neuteče. Naše znalosti a zkušenosti vám předáme na našich společných cestách, částečně také zde na webu.
Země plná dobrodružství
Peru je zemí Inků a nepopsatelných přírodních zajímavostí, která okouzlí snad každého cestovatele. Indiánské obyvatelstvo stále žije především v Andách a v Amazonii a tvoří zhruba polovinu peruánské populace. Peru se geograficky rozděluje na tři části – suché pobřeží, Andy a amazonský prales. Okouzlí vás známým Machu Picchu, jezerem Titicaca, městem Cuzco, Posvátným údolím Inků, Duhovou horou nebo tajemnými obrazci Nazca. Necháte-li si na poznávání Peru dostatek času, zjistíte brzy, že Peru nabízí mnohem více, než “jen” tyto turisty oblíbené památky.
Základní údaje
Hlavní město: Lima
Rozloha: 1 285 220 km²
Počet obyvatel: 32,51 milionů (2017)
Měna: sol (PEN)
Mezinárodní předvolba: +591
Prezident: Francisco Sagasti
Úřední jazyky: španělština, kečujština, ajmarština
Zájezdy (cesty) do Peru
Do Peru jezdíme téměř 20x ročně. Vypisujeme zájezdy, na které se může přihlásit každý i cesty na míru pro skupinky od 4 os., které rádi doplníme dalšími zájemci. Cesty jsou vhodné i pro jednotlivce, kteří u nás neplatí žádný příplatek a budou sdílet pokoj s dalším spolucestujícím stejného pohlaví.
Peru to nejlepší v malé skupince za 18 dní
Poznejte opravdové Peru. Navštivte s námi největší památky země Inků i spoustu neturistických míst. Váš nejoblíbenější zájezd.
+ letenky 19 000 – 27 000 Kč
Peru (nejen) pro studenty s turistikou
Zájezd do Peru pro ty, kteří mají rádi přírodu a turistiku a nevadí jim jednodušší ubytování ani přeprava místními dopravními prostředky.
+ letenky 19 000 – 27 000 Kč
Jižní Amerika v kostce aneb 5+1
Stihneme navštívit ty největší přírodní a kulturní památky této části Jižní Ameriky – Machu Picchu, vodopádů Iguazú a Rio de Janeiro.
+ letenky 24 000 – 29 000 Kč
Vstup do Peru, letenky a letiště
Peruánská vláda rozhodla již v roce 2003 o jednostranném zrušení vízové povinnosti pro občany ČR cestující do Peru za účelem turistiky. Při turistických cestách do Peru tedy není vyžadováno vízum. Délka bezvízového pobytu v Peru může být až 183 dnů (6 měsíců), nicméně konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu na hraničním přechodu imigrační úředník. Ten může požadovat předložení dokladů potvrzujících zajištění plánovaného pobytu v Peru a návratu ze země (letenka, finanční zajištění, rezervace ubytování atd.), ale v praxi se toto prakticky nikdy neděje. Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt nelze prodloužit.
Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty.
Do Peru nejsou z České republiky žádné přímé lety, ale přímé lety jsou k dispozici z Amsterdamu, Paříže, Londýna, Madridu a Barcelony. Cena letenek se při odletu z Prahy pohybuje od 20 do 26.000 Kč, v hlavní sezóně kolem Vánoc a o prázdninách bývá cena vyšší. Letenky z německých letiště či z Vídně lze obvykle sehnat levněji, akční nabídky letenek s krátkými přestupy začínají na 15.000 Kč.
Jediným větším mezinárodním letištěm v Peru je letiště v Limě (LIM). Letiště ve skutečnosti leží ve městě Callao a cesta z něj do centra Limy trvá taxíkem podle dopravní situace 30-60 minut a stojí v přepočtu přibližně 350 Kč. Z letiště v Cuzco (CUZ) odlétají mezinárodní lety do Bolívie, Kolumbie a do Chile. V přípravě je výstavba velkého mezinárodního letiště nedaleko města směrem k Machu Picchu.
Počasí
Peru je země plná rozmanitostí, nížin i hor, a proto se i počasí v rámci jednotlivých oblastí Peru značně liší.
Na pobřeží může být velké teplo, dle ročního období i nad 30°C, ale Lima je více než polovinu roku zakrytá v mlze a teploty se v tomto období často drží kolem 20 i níže.
V horách závisí teploty především na nadmořské výšce. Noční teploty mohou v červenci a v srpnu i na turistických místech (jezero Titicaca, údolí Colca) klesat hluboko pod 0°C.Během února – dubna by však neměly klesat pod 5°C. Přes den bývá dle nadmořské výšky od 15 do 25°C. Od prosince do května občas prší, v jiných měsících mimo Machu Picchu jen výjimečně. Sluníčko v horách je extrémně silné, takže opalovací krém a kvalitní sluneční brýle s sebou.
V Amazonii je vždy velké teplo a obrovská vlhkost, může pršet, a to i hodně vydatně, kdykoliv během roku. Každopádně zažít pravý pralesní liják je nezapomenutelný zážitek :-).
Očkování
- Při cestách do Peru není povinné žádné očkování. Pro návštěvu řady níže položených oblastí Peru, je však vhodné být očkovaný proti žluté zimnici a zajistit si také další doporučená očkování jako např. očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Před návštěvou Peru konzultujte vhodná očkování s lékařem!
- Po ruce je dobré mít také repelent či odpuzovač komárů. Je třeba dát si pozor na onemocnění horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování, platí pouze prevence: především dlouhý rukáv a repelent.
Nejzajímavější místa, památky a aktivity
Cuzco
Cuzco bylo hlavním městem Incké říše a doposud je považováno za historické hlavní město Peru, také je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Inkové město vystavěli ve tvaru pumy, kterou uctívali jako posvátné zvíře. V Cuzcu byla řada budov a paláců vystavěných v unikátní incké architektuře. Nejslavnější palác, Qoricancha, byl celý pozlacen. Po příchodu Španělů v roce 1533 bylo Cuzco zbořeno, zlato roztaveno a odesláno do Evropy a celé Cuzco bylo přestavěno, proto má koloniální charakter. Koloniální budovy, které byly z velké části vystavěny na základech inckých staveb, v průběhu staletí několikrát zničilo zemětřesení, zatímco incké základy odolávají v téměř nezměněné podobě. V dnešní době je Cuzco turisty vyhledávané kvůli své jedinečné atmosféře, architektuře a krásné přírodě i inckým památkám v okolí.
Jezero Titicaca a jeho ostrovy
Jezero Titicaca leží v srdci Antiplana v nadmořské výšce 3820 metrů nad mořem. Je nejvýše položeným jezerem této velikosti na světě. Jeho severní část patří Peru a jižní část Bolívii. Na jezeře se nachází několik desítek ostrovů. Mezi nejznámější patří peruánské ostrovy Amantaní a Taquile, které jsou obydleny místními indiány kečuá, kteří stále udržují své prastaré tradice. Na bolivijské straně patří mezi nejznámější ostrovy Isla del Sol a Isla de la Luna. Mezi největší turistické památky patří i plovoucí rákosové ostrovy Uros přístupné z města Puno.
Machu Picchu
Machu Picchu, bájné město Inků, se nachází v peruánských Andách asi 80 km od města Cuzco a je zapsáno na seznamu UNESCO. Jeho počátky se datují pravděpodobně kolem roku 1430. Machu Picchu se překvapivě neobjevuje ani ve vyprávění španělských kronikářů. Později bylo město opuštěno a pro svět objeveno až v roce 1911 americkým historikem Hiramem Binghamem. Tato incká citadela se rozkládá v těžce přístupné oblasti uprostřed hor, nad hlubokým údolím řeky Vilcanota (též zvané Urubamba). Historický komplex se skládá z mnoha chrámů, kamenných teras a dalších významných budov. Jeho význam není dodnes jasný a existuje několik teorií. Nad historickým komplexem jsou dvě hory: nižší a strmější Wayna Picchu a vyšší Machu Picchu. Na obě dvě se dá jít s příslušnou vstupenkou, kterou je potřeba koupit s předstihem. Dodnes je celé Machu Picchu zahaleno tajemstvím a možná i proto je největším turistickým lákadlem v Peru a jedním z nejznámějších míst v celé Jižní Americe.
Posvátné údolí Inků (Valle Sagrado)
Nachází se v povodí řeky Urubamba (též Vilcanota) nedaleko od původního hlavního města Inků – Cuzco. Pyšní se mnoha andskými vesničkami a městečky. K nejznámějším z nich patří Ollantaytambo, kde se zachovala původní incká vesnice. Koloniální městečko Pisac láká na své slavné trhy. Chinchero proslulo tkaním, barevnými látkami a koloniálním kostelem. V údolí je řada inckých památek, mezi nejznámější patří záhadné kruhové terasy Moray anebo město Pisac. Spousta dalších inckých památek je dosažitelná pouze pěšky a objeví je jen zlomek turistů. Za zmínku stojí i fotogenická solná políčka Salineras, kde se už od dob Inků těží sůl.
Údolí Colca
Colca je druhý nejhlubší kaňon na světě, dokonce dvakrát hlubší než známý Grand Canyon v USA. Měří na délku 100 km a dosahuje největší hloubky 3400 m. V okolí je několik sopek, včetně vysoce aktivní Sabancaya. Jsou zde krásná terasovitá zemědělská políčka, malé vesničky s koloniálními kostelíky obydlené kečuánskými indiány, předincké rozvaliny. Nacházejí se zde vysokohorské druhy zvířat jako vikuňa, lama guanako, jelen peruánský a rozmanité ptactvo. Mezi největší turistické atrakce patří pozorování majestátních andských kondorů v jejich přirozeném prostředí.
Amazonie
Amazonský prales se rozkládá na území Brazílie, Peru, Kolumbie, Bolívie, Venezuely, Guayan a Ekvádoru. Amazonský prales je největší na světě a pokrývá svou rozlohou dvě pětiny Jižní Ameriky. Amazonií protéká největší řeka světa – Amazonka – s více než 1100 přítoky, z nichž 17 je delších než 1600 kilometrů! Amazonský prales je unikátním místem pro pozorování přírody a fauny. Mezi zvířata, která turisté běžně mohou pozorovat patří papoušci, opice, anakondy, kajmani, jaguár, tapír a mnohá další. Velkým problémem Amazonského pralesa je rychle postupující odlesňování.