Bolívie
Jedna z nejchudších zemí jihoamerického kontinentu rozhodně není chudá na krásná přírodní místa ani na kulturní atrakce. Naši průvodci se umí v Bolívii výborně orientovat a vesele proplout “zemí stávek”. Návštěva této krásné země ve vás zanechá celoživotní vzpomínky a pokud preferujete zážitky před pohodlím a komfortem, tak jste na správné adrese!
Země indiánů, stříbra a soli
Bolívie je země mnoha barev, tradic, přírody a hlavně kultury. Místní obyvatelé jsou totiž převážně (víc jak 50%) z etnika Aymara nebo Quechua a jsou na svojí kulturu a tradice patřičně pyšní, indiánské jazyky tady uslyšíte na každém rohu. Je to také nejvýše položená a nejizolovanější země v Jižní Americe. Území zasahuje do několika klimatických pásem, a proto zde najdete opravdu rozmanitou přírodu. Největší solná pláň světa Salar de Uyuni, laguny, pouště, sopky, největší bájné město stříbra Potosí, jezero Titicaca a mnoho víc vás čeká právě v Bolívii.
Základní údaje
Hlavní město: Sucre
Administrativní město: La Paz
Rozloha: 1 098 580 km²
Počet obyvatel: 11,13 milionů (2017)
Měna: boliviano (BOB)
Mezinárodní předvolba: +591
Prezident: Luis Arce
Úřední jazyky: španělština, kečujština, ajmarština, guaranština a dalších 31 indiánských jazyků
Zájezdy (cesty) do Bolívie
Do Bolívie jezdíme jednou až dvakrát ročně. Vypisujeme zájezdy, na které se může přihlásit každý i cesty na míru pro skupinky od 4 os., které rádi doplníme dalšími zájemci. Cesty jsou vhodné i pro jednotlivce, kteří neplatí žádný příplatek a budou sdílet pokoj s dalším spolucestujícím stejného pohlaví.
Jižní Amerika v kostce aneb 5+1
Stihneme navštívit ty největší přírodní a kulturní památky této části Jižní Ameriky – Machu Picchu, vodopádů Iguazú a Rio de Janeiro.
+ letenky 30 000 – 38 000 Kč
Bolívie a Chile v malé skupince za 17 dní
Poznáme to nejlepší z Chile a Bolívie: Valparaíso, poušť Atacama, solnou poušť Salar de Uyuni, bájné Potosí a La Paz.
+ letenky 25 000 – 29 000 Kč
Letenky a letiště
Bolívie zrušila vízovou povinnost pro turistické cesty občanů České republiky v roce 2003. K cestě do Bolívie kratší než 90 dní proto potřebujete jen cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od data vstupu do země. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty či odcizení, příp. kontroly při placení kreditní kartou (běžná praxe v některých státech Jižní Ameriky). Přílet na letiště El Alto v La Pazu může být trochu náročný kvůli nadmořské výšce, je to totiž nejvýše položené mezinárodní letiště na světě. Nicméně zaručeným lékem na nemoc z nadmořské výšky jsou listy coca, z kterých se pije čaj anebo se žvýkají, takže se není čeho bát.
Počasí
Bolívie může mít podstatně rozmanité počasí, záleží na ročním období. Letní deštivé období trvá od listopadu do března a zimní období sucha od dubna do října. Dá se říct, že v horách budou noční teploty klesat pod nulu, při přejezdu Altiplana i hluboko pod nulu. Přes den by mělo být dle nadmořské výšky až 10 – 16°C a svítit sluníčko. Výhodou června je v horách vysoká pravděpodobnost stabilního a jasného počasí. Ještě lepší počasí najdeme v nižších částech Bolívie: Samaipata, Santa Cruz a v Coroico, denní teploty dle nadmořské výšky až 20 – 30°C – i zde oceníme období bez dešťů.
Očkování
- Do Bolívie se nevyžaduje zvláštní očkování, ale doporučuje se očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a tetanu. Při cestách do amazonských oblastí Bolívie je na přímých mezinárodních i vnitrostátních letech zavedena povinnost předložit potvrzení o očkování proti žluté zimnici.
- Po ruce je dobré mít také repelent či odpuzovač komárů. Je třeba se mít na pozoru před onemocněním horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování, platí pouze prevence.
Nejzajímavější místa, památky a aktivity
La Paz
Město La Paz, administrativní sídlo Bolívie a sídlo bolivijské vlády, parlamentu i prezidenta, se pyšní tím být nejvýše položenou metropolí na světě, leží totiž ve více než 3600 m. n. m. Jeho hustě osídlená část El Alto je dokonce ve výšce 4000 metrů nad mořem. Ve městě je historické centrum, známé tržiště čarodějnic a mezi turistické zajímavosti se dá zařadit i systém lanovek. La Paz je východiskem pro řadu výletů do okolí, ať už pro výlety do vysokých hor, sjezd tzv. “silnice smrti” na kolech nebo výpravy do bolivijské Amazonie.
Jezero Titicaca a jeho ostrovy
Jezero Titicaca leží v srdci Antiplana v nadmořské výšce 3820 metrů nad mořem. Je nejvýše položeným jezerem této velikosti na světě. Jeho severní část patří Peru a jižní část Bolívii. Na jezeře se nachází několik desítek ostrovů. Mezi nejznámější patří peruánské ostrovy Amantaní a Taquile, které jsou obydleny místními indiány kečuá, kteří stále udržují své prastaré tradice. Na bolivijské straně patří mezi nejznámější ostrovy Isla del Sol a Isla de la Luna. Mezi největší turistické památky patří i plovoucí rákosové ostrovy Uros přístupné z města Puno.
Salar de Uyuni
Bolivijský Salar je Uyuni je považován za největší solnou pláň na světě. Má rozlohu přes 10 000 kilometrů čtverečních a leží v nadmořské výšce 3650 metrů nad mořem. Na solnou poušť a do jejího okolí se vyjíždí na jednodenní i vícedenní výlety v terénních vozidlech. V období dešťů povrch poušti pokryje voda a promění se v obrovské zrcadlo. Dokonale rovný povrch slouží i ke kalibrací výškoměrů družic NASA. Pod solnou pouští je více než 50 procent světových zásob lithia.
Amazonie
Amazonský prales se rozkládá na území Brazílie, Peru, Kolumbie, Bolívie, Venezuely, Guayan a Ekvádoru. Amazonský prales je největší na světě a pokrývá svou rozlohou dvě pětiny Jižní Ameriky. Amazonií protéká největší řeka světa – Amazonka – s více než 1100 přítoky, z nichž 17 je delších než 1600 kilometrů! Amazonský prales je unikátním místem pro pozorování přírody a fauny. Mezi zvířata, která turisté běžně mohou pozorovat, patří papoušci, opice, kajmani, se štěstím i anakondy, jaguár, tapír a další. Velkým problémem Amazonského pralesa je rychle postupující odlesňování.
Potosí
Toto město je slavné díky těžbě stříbra, na hoře Cerro Rico v minulosti fungoval největší stříbrný důl na světě, který je dodnes v provozu. Město se nachází skoro ve 4000 m n.m. a bylo zapsáno na seznam UNESCO díky svému historickému centru a architektuře. Je považováno za vrcholného představitele andského baroka. Nachází se zde katedrála, klášter Torre de la Compañía a také Casa de la Moneda, muzeum mincí a historický archiv.
Sucre
Sucre je oficiální hlavní město Bolívie, nachází se v 2790 m n.m. a od roku 1991 je zařazeno do seznamu UNESCO. Je to město s koloniální historií a nejlépe zachovalou španělskou architekturou, kde převládají bílé budovy, a proto se mu také říká “bílé město”. Je zde spoustu náměstí, zahrad, parků, kostelů, historicky významných domů a muzeí. Blízko města se nachází paleontologické naleziště Cal Orko, kde je k vidění přes 5000 stop dinosaurů.