Chile

Chile je více než 4000  kilometrů dlouhá a v průměru ani 200 kilometrů široká “nudle”. Do Chile jezdíme v rámci zájezdu do Patagonie a také při zájezdu do Bolívie. Naši průvodci zemi tuto na jihoamerické poměry velmi progresivní zemi skvěle znají a rádi o své znalosti podělí na společné cestě. O Chile se dočtete i na těchto stránkách.

Země nejdelší a nejrozvinutější

Chile má neuvěřitelnou délku přes 4 000 km, a proto ukrývá nespočet přírodních zajímavostí a všech klimatických zón. Navíc je to jeden z nejvyspělejších států Jižní Ameriky a zároveň velice bezpečný, města jako Santiago de Chile anebo barevné Valparaíso určitě stojí za návštěvu. Můžete zde obdivovat poušť Atacama, pláže, pohoří And, sopky, gejzíry, ledovce, jezera, slavnou Patagonii anebo navštívit Velikonoční ostrov, ležící uprostřed Pacifiku.

Základní údaje

Hlavní město: Santiago de Chile
Rozloha: 756 626 km²
Počet obyvatel: 17,79 milionů (2017)
Měna: chilské peso (CLP)
Mezinárodní předvolba: +56
Prezident: Sebastián Piñera
Úřední jazyky: španělština

 

 

Zájezdy (cesty) do Chile

Do Chile jezdíme asi 4x ročně, máme zájezdy po středním Chile, Patagonii anebo společně s Bolívií. Vypisujeme zájezdy, na které se může přihlásit každý i cesty na míru pro skupinky od 4 os., které rádi doplníme dalšími zájemci. Cesty jsou vhodné i pro jednotlivce, kteří neplatí žádný příplatek a budou sdílet pokoj s dalším spolucestujícím stejného pohlaví.

Jižní Amerika v kostce aneb 5+1

Stihneme navštívit ty největší přírodní a kulturní památky této části Jižní Ameriky – Machu Picchu, vodopádů Iguazú a Rio de Janeiro.

Termíny:
17.7.-2.8.2023
4 volná místa
96 900 

+ letenky 30 000 – 38 000 Kč

Délka 17 dní
Skupina max. 9 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Velmi lehká

Patagonie, střední Chile a Argentina v malé skupince

Poznejte pravou Patagonii v Chile i v Argentině: ledovec Perito Moreno, NP Torres del Paine, ale i třeba málo navštěvovanou Ohňovou zemi v Chile.

Termíny:
(26.10.) 31.10. - 12.11.
volná místa
(2.11.) 7.11. - 19.11.
volná místa
Další termíny
60 500 

+ případné prodloužení 20 400 Kč + letenky 27 000 – 33 000 Kč

Délka 13 dní
Skupina max. 9 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Střední

Bolívie a Chile v malé skupince za 17 dní

Poznáme to nejlepší z Chile a Bolívie: Valparaíso, poušť Atacama, solnou poušť Salar de Uyuni, bájné Potosí a La Paz.

Termíny:
květen - červen 2024
volná místa
50 500 

+ letenky 25 000 – 29 000 Kč

Délka 17 dní
Skupina max. 9 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Lehká

Letenky a letiště

Vízum k turistickým cestám do Chile není zapotřebí, a to na základě česko-chilské bezvízové dohody z roku 1996 a dohod o společné vízové politice zemí schengenské oblasti. Občané České republiky mohou za účelem turistiky pobývat bez víza na chilském území po dobu maximálně 90 dnů. Doporučuje se mít s sebou kopii cestovního pasu pro případ ztráty či odcizení.

Počasí

Vzhledem k tomu, že Chile se pne od severu k jihu, i místní podnebí záleží na klimatickém pásu. Sever, kde se nachází Atacama je velmi suchý a tropický, naopak směrem na jih se mění na subtropické a mírné, na jihu až subarktické. V Santiagu v létě teploty dosahují 25°, v zimě jsou okolo 15°C, ale i pláže okolo Valparaísa dokážou v létě potěšit a zahřát. Nádherná Patagonie nabízí kromě úžasné přírody i extrémní podnebí, místní klima může totiž přinést 4 roční období během jednoho dne. Patagonie je pověstná občasným silným větrem, ale kdo by nechtěl vidět vodopád tekoucí vzhůru nohama nebo zmoknout vodou, kterou vítr odfoukne z hladiny jezera.

Národní park Torres del Paine, Patagonie, Chile

Očkování

  • Poradí lékaři. Obecně se uvádí, že není žádné speciální očkování potřeba, za zvážení stojí očkování proti žloutence typu A.

Nejzajímavější místa, památky a aktivity

Barevné domky ve městě Valparíso, Chile

Valparaíso

Valparaíso je jeden z největších a nejdůležitějších přístavů v Chile. Díky svému kulturnímu dědictví a jedinečné atmosféře je zapsáno na seznam UNESCO. Je to bohémské město, které láká návštěvníky svými barevnými budovami, ale i viktoriánskou architekturou, výtahy a jedinečnými lanovkami, která se zde díky velkým převýšením ve městě dodnes používají v běžném životě. Najdete zde mnoho malých náměstí, muzeí, parků a hlavně nádherných vyhlídek. Nedaleko Valparaísa jsou i populární písečné pláže nebo duny.

Sopka Licancabur (5920 m) na chilsko bolivijském pomezí v poušti Atacama

Poušť Atacama

Atacama je nejsušší poušť na světě. Táhne se přes 1000 km kolem Pacifiku až do středního Chile. Na některých místech této pouště pršelo naposledy v 16. století! Poušť Atacama je zajímavá kvůli úžasným přírodním scenériím. Také se zde nachází nejvýše položené gejzírové pole na světě. Pozorování noční oblohy právě zde patří k těm úplně největším zážitkům. Dokonce je právě tady kvůli vysoké nadmořské výšce, nízké vlhkosti vzduchu a absenci jakéhokoliv znečištění vzduchu umístěn i největší astronomický přístroj na světě.

Typické sochy na Isla de Pascua (Velikonoční ostrov), Chile

Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov, neboli Rapa Nui (v polynéštině), se nachází asi 3600 km od pobřeží Jižní Ameriky uprostřed Tichého oceánu a náleží Chile. Ostrov je sopečného původu a jeho dominantou jsou sochy moai, které jsou vysoké v průměru 4 metry a váží kolem 14 tun. Soch je na ostrově celkem 900 a pocházejí s největší pravděpodobností ze 13.-15. století.
Zajímavostí je kult Ptačího muže, který spočíval v soutěži o získání prvního vejce ptáka manutara. Vítěz měl pak rok kontrolu na obchodem na ostrově.

Otázky a odpovědi

Je cestování do Jižní Ameriky bezpečné?

S námi nebo s jinou cestovní kanceláří?

Cestovat do Jižní Ameriky s námi nebo sám?

Chcete znát 10 důvodů proč jet s námi?

Co když cestuju sám/sama?

Chcete dostávat zajímavosti k cestování po Jižní Americe?


Odesláním berete na vědomí zpracování osobních údajů
Email s novinkami zasíláme jen několikrát ročně.