Galapágy

Galapágy jsou ojedinělé souostroví nacházející se v Tichém oceánu, asi 1000 kilometrů od Ekvádoru, kterému také patří. Naši klienti je navštěvují už řadu let, vracejí se z nich spokojeni, většinou až nadšeni. Naše zkušenosti z Galapág Vám moc rádi předáme při plánování okružní plavby a v menší míře také na této webové stránce.

Netradiční živočichové a sopky

Souostroví Galapágy se skládá z 19 sopečných ostrovů a mnoha dalších ostrůvků, které leží asi 1000 km západně od Ekvádoru. Některé ze sopek jsou stále činné. Galapágy jsou slavné především díky zvláštním druhům zvířat, které zde dosud žijí, jako například obrovští ještěři, suchozemské želvy, leguáni, volavky, lachtani anebo tučňáci galapážští. Tento druh tučňáků je jediný, který se vyskytuje na severní polokouli, proto je opravdu unikátní. Galapágy se také proslavily díky slavnému výzkumu Charlese Darwina o živočiších a jejich přizpůsobování se odlišnému prostředí, tzv. evoluční teorii.

Základní údaje

Náleží zemi: Ekvádor
Hlavní město: Puerto Baquerizo Moreno
Největší město: Puerto Ayora
Rozloha: 8 010 km²
Počet obyvatel: 26 640 (2012)
Počet ostrovů: 19 ostrovů a mnoho malých ostrůvků
Nejznámější ostrovy: Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz
Měna: americký dolar (USD)

 

 

Zájezdy (cesty) na Galapágy

Na Galapágy jezdíme většinou při cestách do Ekvádoru. Vypisujeme zájezdy, na které se může přihlásit každý i cesty na míru pro skupinky od 4 os., které rádi doplníme dalšími zájemci. Cesty jsou vhodné i pro jednotlivce, kteří neplatí žádný příplatek a budou sdílet pokoj s dalším spolucestujícím stejného pohlaví.

Letenky a letiště

 

Od roku 2008 Ekvádor jednostranně zrušil vízovou povinnost pro občany většiny zemí světa k turistickým cestám v maximální délce do 90 dnů, takže i my Češi můžeme strávit v Ekvádoru turisticky právě těchto 90 dnů. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat. Ke vstupu na území Ekvádoru je potřebný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Doporučujeme s sebou vždy mít i kopii pasu pro případ ztráty.

Počasí

Počasí na Galapágách může být dost proměnlivé, je totiž výrazně ovlivňováno mořskými proudy. Studené větry a chladný Humboldtův proud od června do prosince přinášejí časté mlhy zvané garúa a způsobují, že je zde poměrně chladno a sucho. Teploty jsou nižší než v druhé polovině roku, ale obvykle neklesají pod 20°C. V prosinci se situace zlepšuje a oceán se postupně otepluje, i díky Panamskému proudu, který přichází ze severu. Dá se říct, že od prosince do května je na Galapágách tepleji, teplota vzduchu se pohybuje okolo 25°C – 30°C, rána jsou slunečná a odpoledne přicházejí mlhy anebo případné deště.

Pelikán hnědý a krab na sopečném kameni v pozadí jednoho galapážského ostrova, Ekvádor

Očkování

  • Nejlépe poradí lékaři. Většinou se doporučuje břišní tyfus, žloutenka A+B. Není povinné se nechat očkovat proti žluté zimnici.

Nejzajímavější místa, památky a aktivity

Želvy na galapážských ostrovech, Ekvádor

Galapážská želva: želva sloní

Endemit souostroví Galapágy, největší želva na světě, vážící až 300 kilogramů a v zajetí se dožívající až 150 let! Želvy byly na Galapágách téměř vyhubeny – jak lidmi přímo na jídlo, tak introdukovanými druhy, které se živí jejich vejci. Dnes se díky práci vědců jejich populace zase postupně zvyšuje, přesto na ostrovech je jen 10 druhů želv oproti 15, kdy je objevil Charles Darwin.

Lachtan s mládětem, Galapágy, Ekvádor

Ostrov Isabela

Největší ostrov na Galapágách s mnohem komornějším prostředím, než ostrov Santa Cruz. Jediným městem, spíše vesnicí, na ostrově je Puerto Villamil, z nějž lze podnikat pěší, cyklistické výlety na krásné pláže, za šnorchlováním nebo na okolní vyhlídkové body. Po cestě budete potkávat spoustu živočichů, včetně želv sloních a spousty druhů ptáků. Výjimečný je i výlet ke kráteru impozantní sopky Sierra Negra.

Leguán na lávových kamenech, Galapágy, Ekvádor

Ostrov Santa Cruz

Na ostrově Santa Cruz se nachází největší město na Galapágách: Puerto Ayora s 12 tisíci obyvateli. V pěší vzdálenosti od Puerto Ayora leží krásná pláž Tortuga Bay ideální na koupání i pozorování leguánů. Zatímco pobřeží ostrova je suché, vnitrozemí je krásně zelené. Na přilehlém ostrově Baltra je jedno ze dvou letišť na Galapágách.

Otázky a odpovědi

Je cestování do Jižní Ameriky bezpečné?

S námi nebo s jinou cestovní kanceláří?

Cestovat do Jižní Ameriky s námi nebo sám?

Chcete znát 10 důvodů proč jet s námi?

Co když cestuju sám/sama?

Chcete dostávat zajímavosti k cestování po Jižní Americe?


Odesláním berete na vědomí zpracování osobních údajů
Email s novinkami zasíláme jen několikrát ročně.