Amazonie

Návštěva Amazonie je unikátní zážitek. Můžete ji s námi navštívit při cestě do Peru, Ekvádoru, Bolívie, Kolumbie anebo Brazílie. Amazonii a její jedinečnou přírodu doslova milujeme. Naše znalosti a zkušenosti z Amazonie vám předáme během společné cesty a v menší míře i zde, na této stránce.

Unikátní fauna a flóra

Oblast Amazonie, neboli Amazonský prales, je rozlehlý tropický deštný les, který se rozkládá na území několika zemí Jižní Ameriky. Vzhledem k své rozloze je často přirovnáván k zeleným plícím světa. Dodnes zde žije velké množství původního indiánského obyvatelstva, které mluví svým jazykem a žije tradičním způsobem v úzkém spojení s přírodou. Nachází se zde nespočet menších i větších zvířat, jež nenajdete nikde jinde na světě. Také rostliny a stromy jsou rozmanité, mnohé z nich léčivé, ale některé i jedovaté. Amazonie je oblastí národních parků a chráněných krajinných oblastí, které mají přispět k ochraně obrovského přírodního bohatství, které se zde skrývá.

Základní údaje

Země, kde se rozkládá: Brazílie, Peru, Kolumbie, Ekvádor, Bolívie, Venezuela, Guyana, Surinam, Francouzská Guyana
Rozloha: cca 5 500 000 km²
Obyvatelé: velké množství etnik, liší se v závislosti na zemi
Řeka: Amazonka a její povodí
Fauna: anakonda velká, jaguár americký, mnoho druhů pavouků, žab, motýlů, ptactva, opic, ale i dalších savců
Flóra: liány, bromélie, orchideje, houby, helikónie a mnoho dalších

Zájezdy (cesty) do Amazonie

Vzhledem k tomu, že Amazonie se rozkládá na území více státu Jižní Ameriky, záleží pouze na vás, odkud se ji rozhodnete navštívit. Do peruánské části jezdíme nejčastěji, téměř každý měsíc, ale jsme schopni se vám přizpůsobit. Vypisujeme zájezdy, na které se může přihlásit každý i cesty na míru pro skupinky od 4 os., které rádi doplníme dalšími zájemci. Cesty jsou vhodné i pro jednotlivce, kteří neplatí žádný příplatek a budou sdílet pokoj s dalším spolucestujícím stejného pohlaví.

Peru to nejlepší v malé skupince za 18 dní

Poznejte opravdové Peru. Navštivte s námi největší památky země Inků i spoustu neturistických míst. Váš nejoblíbenější zájezd.

Termíny:
28.5.-15.6. (vč. pramenů Amazonky)
volná místa
24.6.-12.7. (vč. pramenů Amazonky)
1 volné místo
Další termíny
51 400 

+ letenky 23 000 – 32 000 Kč

Délka 18 dní
Skupina max. 9 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Lehká

Opravdová Kolumbie v malé skupince

Vydejte se do rozmanité Kolumbie dříve než ostatní. Vezmeme vás od Karibiku po vrcholy hor, od pouště po kávové plantáže.

Termíny:
6.4.-23.4.2023
plno
20.9.-7.10.2023
nový termín
Další termíny
52 200 

+ letenky 20 000 – 28 000 Kč

Délka 18 dní
Skupina max. 9 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Střední

Bolívie a Chile v malé skupince za 17 dní

Poznáme to nejlepší z Chile a Bolívie: Valparaíso, poušť Atacama, solnou poušť Salar de Uyuni, bájné Potosí a La Paz.

Termíny:
květen - červen 2024
volná místa
50 500 

+ letenky 25 000 – 29 000 Kč

Délka 17 dní
Skupina max. 9 členů
Průvodce
Vstupy V ceně
Charakter
Náročnost Lehká

Letenky a letiště

Je potřeba se řídit pravidly země, v které se právě nacházíte a v rámci které do Amazonie cestujete. Letiště v oblasti Amazonie jsou malá a je zde jen pár vnitrostátních letů denně. Momentálně žádná z našich destinací v Jižní Americe nepodléhá vízové povinnosti pro turistické cesty občanů České republiky při pobytech kratších 90 dnů, takže potřebujete jen cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od data vstupu do země.

Počasí

Vzhledem k tomu, že Amazonie se nachází v tropickém podnebném pásu, můžete zde očekávat vysoké až tropické teploty (od 28° – 40°C) a velkou vlhkost a to prakticky celoročně. V povodí řeky Amazonky jsou teploty o trochu nižší než ve vnitrozemí.  V Amazonii celoročně hodně prší (proto je tak zelená :-)), ale nejvíce srážek je v období dešťů, tedy od prosince do května. Tuto dobu očekávejte tropické lijáky, kdy může za krátkou dobu napršet neuvěřitelné množství vody, což je však zážitek vidět. Také se zde nachází poměrně velké množství hmyzu a komárů, repelent proto určitě vezměte s sebou.

Západ slunce u řeky Tambopata v Amazonii, Peru

Očkování

  • Vždy je třeba se řídit pravidly dané země, v které Amazonii navštěvujete, nejlépe poradí lékař.
  • Při cestách do amazonských oblastí je často na přímých mezinárodních i vnitrostátních letech, a to ve většině zemí, zavedena povinnost předložit potvrzení o očkování proti žluté zimnici.
  • Obecně se také doporučuje zajistit si další doporučená očkování jako např. očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.
  • Po ruce je dobré mít také repelent či odpuzovač komárů. Je třeba se mít na pozoru před onemocněním horečkou dengue, které způsobuje štípnutí infikovaným komárem. Proti této nemoci neexistuje očkování, platí pouze prevence.

Nejzajímavější místa, památky a aktivity

Vzácný jaguár v amazonské rezervaci Tambopata, Peru

Jaguár americký

Král jihoamerického pralesa – je na vrcholu potravinového řetězce. Tento predátor loví pekari, kapybary, agutí, pásovce, ale troufne si i na tapíry, kajmany nebo dokonce anakondy. Žije blízko vody, většina jeho pozorování je právě na břehu při plavbě na loďce.

Pozorování papoušků ara v amazonské rezervaci Cuyabeno, Ekvádor

Papoušci ara

Přírodní rezervace Tambopata v Peru, nabízí pravděpodobně úplně nejlepší podmínky pro pozorování papoušků v celé Amazonii. Nachází se v ní několik tzn. solisek (anglicky: clay lick, v Peru: colpa nebo collpa), kam se až téměř každé ráno slétá spousta papoušků. Za jakým účelem se tam slétají ještě vědci nedokázali objasnit, ale pro turisty to znamená jedinečnou možnost pozorovat papoušky zblízka.

Prozkoumávání amazonského pralesa na loďkách

Amazonský deštný prales

Největší prales na světě známý svojí obrovskou biodiverzitou. Největší část pralesa je v Brazílii, Peru, Kolumbii, ve Venezuele a v Ekvádoru. V pralese je k nalezení 16.000 druhů stromů nebo přes 2 miliony druhů hmyzu. Jde o jedinečné místo pro pozorování neporušené přírody, včetně predátorů jako anakondy, kajmanů nebo jaguára.

Otázky a odpovědi

Je cestování do Jižní Ameriky bezpečné?

S námi nebo s jinou cestovní kanceláří?

Cestovat do Jižní Ameriky s námi nebo sám?

Chcete znát 10 důvodů proč jet s námi?

Co když cestuju sám/sama?

Chcete dostávat zajímavosti k cestování po Jižní Americe?


Odesláním berete na vědomí zpracování osobních údajů
Email s novinkami zasíláme jen několikrát ročně.