Cestování v dnešní době je možné a je speciální! To ostatně potvrzuje řada cestovatelů, kteří už vyrazili do světa nebo také naše mimořádně vydařená cesta do Ekvádoru v listopadu.

Česko narozdíl od řady jiných zemí nijak výrazně neomezuje cestování svých občanů a cesta do zahraničí dokonce patří mezi výjimky v omezení volného pohybu i v 5. stupni “PES”.

Musíme si ale přiznat, že “covidové” cestování má řadu úskalí. Každý, kdo chce cestovat, by o nich měl vědět a teprve poté se rozhodnout, zda chce vyjet na cesty už teď nebo raději počkat na klidnější doby.

Čeho se obávat při cestování v “době covidové”?


1. Uzavřené země nebo povinnost karantény po příletu

Do řady zemí se, pokud nejste rezident, ev. v zemi nemáte blízké příbuzné, vůbec nedostanete. Top platí např. pro USA (při cestě ze Schengenu), Finsko nebo řadu zemí v Asii.

Některé země po příjezdu vyžadují, abyste zůstali v karanténě- týká se např. Německa, nově také Chile nebo Peru.


2. Nutnost testů před odletem

Do některých zemí se dostanete bez testu: aktuálně v EU Portugalsko, Francie, Švédsko, mimo Evropu např. Kolumbie, Mexiko nebo Dominikánská republika), do většiny ostatních je potřeba negativní PCR test.

Cena testu je kolem 2000 Kč (nejlevnější i s lékařským potvrzením v angličtině je za 1600 Kč přímo v centru Prahy. https://gendet.cz/). Od 1.1. by maximální cena testu měla být 1310 Kč, ale zatím se zdá, že laboratoře našly působ, jak se této povinnosti vyhnout.

Dejte si pozor na dobu, kdy test musí být proveden, některé země mají maximální limit např. 48 hodin před odletem, většinou je limit 72 hodin.

Pokud test bude pozitivní, dozvíte se o tom na poslední chvíli před odletem. Tím vaše cesta bohužel končí a nastupuje minimálně na 10 dní do karantény.

Aby to nebylo až tak smutné, řada leteckých společností v dnešní době posune zdarma termín letu nebo vám za vámi zrušený let dá voucher na jiný.

V řádu týdnů se uvažuje o širším zavedení levných a rychlých antigenních testů pro cestování minimálně v rámci Evropy.

Pozor, testy vyžadují i některá přestupní letiště (Istanbul, Amsterdam) a dokonce některé přepravní společnosti. Vzhledem k tomu, že testy provedené mimo EU Česká republika neuznává, může se vám snadno stát, že na test půjdete celkem 3x:

  1. V ČR před odletem kvůli cílové destinaci, přestupnímu letišti ev. letecké společnosti.
  2. Před příletem do ČR kvůli letecké společnosti nebo přestupnímu letišti.
  3. Po návratu do ČR kvůli ukončení karantény.


3. Vyplňování různých formulářů před cestou

Pro vstup do řady zemí musíte vyplňovat různé formuláře. Jejich vyplnění je často kontrolováno už před odletem. Většinou se jedná o formuláře ohledně zdravotního stavu, adresy v cílové zemi apod.

Povinnosti najdete na stránkách velvyslanectví jednotlivých zemí a většinou také na stránkách leteckého přepravce.


4. Cestovní pojištění, které kryje covid-19

Každý cestovatel, který míří mimo EU, by měl mít uzavřeno pojištění, které kryje i covid-19. Některé země (např. Brazílie, Chile) toto mají dokonce jako povinnost pro vstup do země. Drtivá většina pojišťoven má ovšem covid-19 ve výluce jako nepojistitelný. Naštěstí některé pojišťovny přistupují ke covidu-19 jinak a jejich seznam se pořád rozšiřuje. V České republice je to pojišťovna Uniqa, Ergo, pojišťovna BNP Paribas v rámci pojištění k platební kartám Equa bankmBank a pojištění Alpenverein. Speciální nabídku je schopná připravit i jedna z nejlepších pojišťoven na trhu –  Evropská pojišťovna.

Pokud objevíte nějaké kličky u výše zmíněných pojišťoven nebo naopak objevíte další pojišťovnu v ČR, která pojistí covid-19, dejte mi vědět, ať článek mohu aktualizovat.

Nedoporučuji uzavírat cestovní pojištění mimo EU. Při větší pojistné události a vyšším plnění může být těžké nebo nemožné vymoci od pojišťovny, na kterou se bude vztahovat právní řád nějaké třetí země, pojistné plnění.


5. Riziko nákazy v zahraničí

Málokde na světě je tak špatné situace s covid-19 jako v ČR. 

Proto je zahraničí v dnešní době většinou riziko nákazy nižší nebo srovnatelné s tím v Česku. V řadě zemí se ale málo testuje a covid-19 příliš neřeší, takže spoléhat se jen na informace o počtech nakažených není dostatečné. Sledujte pravidelně stránky místních institucí, ať se co nejdříve dozvíte o případném rostoucím riziku nákazy, plných nemocnicích nebo různých omezení.

Co se stane, když se nakazím covidem v zahraničí?

1. Téměř určitě budete muset do karantény, s vámi možná i všichni spolucestující

Její délka se liší zemi od země, někde je možné karanténu ukončit negativním testem. Karanténu budete muset trávit na izolovaném místě, někdy v hotelovém pokoji, ve výjimečném případě dokonce ve státem určeném zařízení.
TIP: Bydlete především v takových hoteletech / airbnb, kde v krajní nouzi zvládnete “přežít” i 14 dní karantény.

2. Pokud budete potřebovat zdravotní péči

Při hodně velké smůle u vás covid-19 bude mít horší průběh a pak je možné, že budete potřebovat lékařskou péči. Ta může být velmi nákladná. Je proto důležité, aby vám ošetření proplatila vaše pojišťovna. Nenechávejte nic náhodě a buďte pojištěni i na covid-19.


6. Změna a rušení letů

V dnešní době jsou změny letů na denním pořádku. Musíte počítat s tím, že letecké společnosti mohou lety posunout i o několik dní, v nejhorším případě i let zrušit.

Kdo chce v dnešní době cestovat, musí být flexibilní a počítat s tím, že se domů možná vrátí o den nebo dva později nebo po jiné trase.


7. Uzavření oblastí, zrušení letů, zákaz vycházení apod.

Nerad bych byl špatným prorokem, ale situace se celkem stabilizovala, covid-19 už není nový. Lze očekávat různá omezení, “lockdowny”, ale není moc časté, že se den ze dne z ničeho nic uzavře nějaká část země a v ní  zůstanete týdny nebo měsíce uzavřen bez možnosti odjezdu, jako se to stávalo na jaře.

Stejně tak je nepravděpodobné, že by nějaká země zcela zavírala letiště nebo hromadně rušila všechny lety.

Rušení letů do vybraných cílů je možné – viz. případ Británie.

V každém případě je důležité pravidelně sledovat lokální zpravodajství.

Cestovat nebo ne?

Tímto článkem rozhodně nechci strašit.

Já sám i řada lidí v mém okolí cestujeme. Já dokonce s malými dětmi. Na cestách v zahraničí jsem v roce 2020 strávil téměř 9 měsíců. Výhody cestování v dnešní speciální době z mého pohledu vysoce převyšují rizika.
I v naší cestovní kanceláři připravujeme další cesty – aktuálně máme naplánované cesty do Peru (hned až to bude možné, vyjíždíme mezi prvními), do Ekvádoru (v únoru). Připravujeme cesty do Brazílie (únor) a do Kolumbie (březen).

O výhodách cestování v dnešní době jsem psal zde: https://www.dojizniameriky.cz/blog/cestovat-nebo-necestovat-covid/.

POZOR: Článek je aktuální k 2.1.2021.

autor článku: Honza Brotánek
Honza je cestovatel, zakladatel projektu doJižníAmeriky.cz a majitel stejnojmenné cestovní kanceláře.