(aktualizace 8.12.)
Všechny hlavní turistické destinace v Jižní Americe už otevřely své hranice.
Jedinou výjimku představuje Argentina. Ta tento týden konečně uvolnila cestování v rámci země do Bariloche a Calafate. V dohledné době lze očekávat omezené otevření hranic i pro zahraniční turisty.

7.12. otevírá své hranice i Chile. V zemi je řada oblastí, které jsou v karanténě (viz mapa – problematické jsou oranžové a červené zóny, v praxi často omezení nefungují, ale nelze na to spoléhat).
14. prosince bude v Chile zatmění slunce. V okolí Pucónu lze očekávat obrovský příliv domácích návštěvníků, ceny ubytování vyrostly až na desetinásobek běžných cen. Už bylo oznámeno uzavření silnic v oblasti na 13. a 14. prosince.

Pro vstup do Kolumbie v tuto chvíli (8.12.) není potřeba negativní test. O celé záležitosti rozhoduje soud a povinnost testu může být kdykoliv zavedena.  se po rozhodnutí soudu opět zavádí od 7.12. povinnost předložení negativního testu na covid-19 odebraného max. 48 hodin před odletem. V opačném případě bude povinná 14 denní karanténa. Rozhodnutí soudu napadlo Ministerstvo zdravotnictví a ještě může být změněno.

Vstup do Brazílie je bez testu, ale při příletu může být vyžadováno potvrzení o sjednání cestovního pojištění, které kryje i covid-19.

Také Ekvádor, PeruBolívie vyžadují pro vstup negativní test na covid-19.
Peru povolují od 15.prosince přímé mezinárodní lety z pěti evropských měst: Londýn, Madrid, Barcelona, Amsterdam a Paříž. Pro turisty z ČR to znamená skvělou zprávu: obnovení možnosti letů z Prahy s jedním krátkým přestupem v Evropě se společnosti KLM nebo AirFrance.

Jak je to s cestováním do Jižní Ameriky? Podrobnější přehled podmínek najdete v tabulce níže.

situace s cestováním do jižní amerikkyOdkaz pro zobrazení obrázku v plné velikosti (klikněte druhým tlačítkem a zvolte “otevřít odkaz v novém okně”)

My máme za sebou mimořádně úspěšný první zájezd do Ekvádoru. Jde zřejmě o první zájezd české CK do Jižní Ameriky! Naši spolucestující se vrátili tento týden, dva z nich prodlužují cestu o plavbu na Galapágách.
Další takovou cestu připravujeme na konec ledna – program a podrobnosti této cesty do Ekvádoru zde.

27. prosince plánujeme odlet na speciální “covidovou” edici cesty do Peru. Zaměřujeme se hlavně na přírodu a venkov. Pro nečekaně velký zájem přidáváme ještě další dva termíny se startem 10.ledna1.února.

S očekávaným otevřením hranic v Argentině jsme připraveni na březen a duben vypsat cesty do Patagonie!
Soukromé skupinky rádi vezmeme na cestu do kterékoliv z otevřených zemí.

Pokud se o našich cestách v malých skupinkách chcete dozvědět více, mrkněte na webové stránky www.dojizniameriky.cz nebo napište email info@dojizniameriky.cz.